Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tyto aplikace nejvíce zatěžují baterii a procesor ve smartphonech

21.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Avast přinesl nejaktuálnější přehled aplikací, které mají negativní vliv na smartphony s Androidem. V žebříčkách nalezneme aplikace nejvíce vybíjející baterii, snižující výkon nebo zabírající místo.
Avast pravidelně využívá anonymizované data od tří milionů uživatelů k sestavení žebříčku aplikací nejvíce zatěžujících naše smartphony s Androidem. Společnost aplikace rozděluje do několika kategorií podle toho, na co mají největší vliv, a zda jsou spouštěny uživatelem, nebo automaticky po startu telefonu. Jeden nebo více titulů, které se umístily v těchto žebříčcích, má ve svém smartphonu nainstalován snad každý uživatel, řada z nich je navíc v některých zařízeních předinstalována od výrobce. V každém případě by měl uživatel zvážit, zda danou aplikaci opravdu potřebuje, případně zda neexistuje nějaká ohleduplnější alternativa.
 

Nově se v žebříčku objevil Google TalkBack pomáhající nevidomým a slabozrakým uživatelům s ovládáním telefonu, některé aplikace třetích stran však mohou tento nástroj spouštět na pozadí, aniž by byl aktivně využíván. Hudba Google Play zase může negativně ovlivňovat výkon telefonu při využívání nástrojů pro blokování reklamy. Do žebříčků se nově dostala také populární aplikace SHAREit od Lenova nebo editor Dokumenty Google, který nejvíce zatěžuje smartphone při připojení k Disku Google přes mobilní síť či Wi-Fi.
 
Překvapí také přítomnost nástroje Samsung Media Hub, jehož vývoj byl ukončen už v roce 2014, ale mnoho uživatelů jej má stále předinstalovaný na starších modelech Galaxy. Hry potom v žebříčcích reprezentuje titul Piano Tiles 2, který dokáže kompletně vybít baterii telefonu za několik hodin. Při pohledu do žebříčků si nelze nevšimnout, že je v nich zastoupeno mnoho aplikací od Googlu a Samsungu, které jsou v zařízeních často předinstalovány. Zlepšení ve srovnání s minulými měřeními naopak zaznamenaly aplikace Snapchat, Facebook a Spotify, které dosud okupovaly přední příčky žebříčků.


Aplikace nejvíce ovlivňující výkon telefonu

 
Žebříček aplikací automaticky se spouštějících po startu prošel velkou proměnou a nyní se deseti předních místech objevily výhradně tituly od Samsungu a Googlu.
 
 
Mezi aplikacemi, které spouští sám uživatel, rovněž dominují aplikace od Samsungu a Googlu, naopak zmizel Snapchat či Spotify. Překvapí řítomnost Dokumentů Google, na první pohled jednoduché aplikace, která však znatelně snižuje výkon telefonu. V kategorii aplikací pro editaci dokumentů však naštěstí existuje řada alternativ.
 

 

Aplikace nejvíce vybíjející baterii

 
Samsung AllShare nemá jen největší vliv na výkon, ale také na výdrž baterie. Ze známých aplikací, které se spouštějí pos tartu zařízení, nalezneme v žebříčku Mapy Google, WhatsApp nebo Facebook.
 
 
Z aplikací spouštěných uživatelem vybíjí výrazně baterii například Spotify, Snapchat nebo Microsoft Outlook.
 
 
 

Aplikace zabírající nejvíce místa v úložišti


Pokud vás trápí nedostatek prostoru v úložišti telefonu, měli byste si posvítit především na Facebook, Instagram, Facebook Messenger, Mapy Google nebo Google Chrome.
 
 
Z aplikací spouštěných uživatelem zabírá hodně místa v úložišti Spotify, Snapchat či Soundcloud.
 

 

Aplikace spotřebovávající nejvíce mobilních dat


Bez vědomí uživatele může datový limit rychle vyčerpat Facebook či Instagram. Překvapí umístění aplikace Facebook Lite, kterou si většina uživatelů stahuje právě kvůli nižší spotřebě dat.
 
 
Z aplikací spouštěných uživatelem spotřebují hodně dat multimediální aplikace jako Netflix či Spotify, což není zase tak překvapivé.
 

Zdroj: Tisková zpráva Avast
reklama