Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Turecko začne vyrábět vlastní elektrická auta TOGG

29.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Turecko není zrovna zemí, která by byla známá kvůli vlastním automobilkám. Většinu času se zde totiž vyráběla jen auta jiných značek nebo vozů pod různými licencemi. Nové turecké vozy TOGG však přinesou navíc i moderní elektrický pohon.
Turecko je zemí, které nemá příliš rozvinutý vlastní automobilový průmysl a vývoj, je především montovnou pro nejrůznější značky z jiných zemí, příp. v licencích vyrábí vozy jiných značek. V Gebze byly nicméně představeny nové vozy z tureckých luhů a hájů, konkrétně model TOGG Sedan a SUV. Oba dva přitom budou mít elektrický pohon, hovořilo se pak primárně o novém SUV.
 
TOGG C-SUV
 
Pokud jde o TOGG C-SUV, tak tento vůz by se měl objevit na trhu v roce 2022. K dispozici bude v jednomotorové verzi 4×2 s výkonem 200 koní (147 kW), což by mělo stačit na akceleraci na 100 km/h za 7,6 sekundy. K dispozici bude ale i výkonnější provedení s druhým motorem pro přední nápravu, což zajistí pohon 4×4, výkon 400 koní (297 kW) a akceleraci za pouhých 4,8 sekundy.
 
TOGG interiér
 
K dispozici bude se dvěma různými velikostmi akumulátoru, byť přesné velikosti neznáme. Víme však, že menší verze má vystačit na ujetí 186 mil (cca 300 km), větší pak na 300 mil (cca 480 km). 80 % energie má být nabito za 30 minut díky podpoře rychlého 150kW nabíjení.
 
TOGG C-SUV
 
Vůz bude mít funkci Slow Traffic Pilot, která zajistí autonomní funkce 2. úrovně, přesněji řečeno samostatné popojíždění v zácpách. Výrobce hovoří také o plánu pro přechod na 3. úroveň autonomního řízení, nechybí ani podpora over-the-air updatů a V2X komunikace (vozidla s okolím).  Pochopitelně se počítá i s rychlým 5G datovým připojením. TOGG C-SUV má i monitorování pohledu řidiče a holografické 3D zobrazování s rozšířenou realitou.
 
TOGG Sedan
 
Prezident Erdogan při prezentaci vozu řekl, že jde o historický moment, a že 60 let trvající sen Turecka se stává realitou. Připomněl první národní automobilový pokus, Devrim před 60 lety, který ukázal, jak se sny mohou stát i noční můrou.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama