Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Trumpův ban pohřbil ZTE, čínský výrobce končí

10.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Administrativa Donalda Trumpa je dost mocná a nyní jedním rozhodnutím ukončila život čínského výrobce telefonů ZTE. Stačil k tomu zákaz vývozu amerických produktů a ZTE tak nemá z čeho vyrábět telefony.
Je to necelý měsíc, co Donald Trump vyhlásil zákaz vývozu amerických produktů k čínskému výrobci telefonů ZTE. Ten byl uvalen proto, že ZTE porušovalo hospodářské sankce uvalené na Írán a Severní Koreu, kam čínský výrobce dodával telefony a jiný hardware obsahující americký hardware a software. ZTE mělo napravit situaci, propustit několik lidí na seniorských pozicích a mnoha dalším skrouhnout odměny. Podle Trumpa ke všem krokům nedošlo, a tak se USA rozhodlo vyhlásit již zmíněný zákaz.
 
ZTE V9
 
Problémem je, že telefony ZTE využívají mnoho amerických technologií (hovoří se o 25 až 30 %), bez kterých tento výrobce nemůže produkovat své telefony. Mimo jiné jde o procesory Qualcomm nebo některé součásti Androidu (ten je sice open-source, ale už nelze využít např. Google Play). Výrobce tak nemá k dispozici čtvrtinu dnešního hardwaru a jeho nahrazení by si vyžádalo opětovný vývoj telefonů nemluvě o problémech s operačním systémem. ZTE tak bylo v podstatě nuceno ukončit svou činnost. Nyní se snaží ještě s USA jednat a dokázat, že vše už bude nadále v pořádku. Nicméně jak známe Trumpovu administrativu, bude to nejspíš marný boj.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama