www.svetmobilne.cz
>
>
>

Trojský kůň Loapi může „uvařit“ váš smartphone

Trojský kůň Loapi může „uvařit“ váš smartphone
, , aktualita
Nedávno objevená bezpečnostní hrozba Loapi Trojan uživatele nejen obtěžuje reklamami nebo ho přihlásí k placeným službám, ale také slouží k těžbě kryptoměny. Výsledkem může být až fyzické poškození smartphonu.
K oblíbeným
reklama
Bezpečnostní společnost Kaspersky informuje o trojském koní Loapi, který ohrožuje uživatele Androidu. Jedná se o univerzálnější typ škodlivého kódu, jehož funkce mohou být rozšiřovány pomocí různých modulů. Jako jedna z mála hrozeb pro telefony může v krajním případě způsobit i fyzické poškození zařízení. Loapi se ukrývá v aplikacích stažených mimo Google Play Store, konkrétně byl objeven ve falešných antivirech a aplikacích s erotickou tématikou. K podobným titulům se uživatelé nejčastěji dostanou kliknutím na podezřelé reklamy.
 
Ikony aplikací nakažených trojanem Loapi
 
Po instalaci požaduje trojský kůň administrátorská práva a rozhodně se nenechá jen tak odbýt zamítnutím. Žádost se objevuje neustále dokola, takže řadě uživatelů dojde trpělivost a v rozhořčení klikne na OK. Pokud si svou chybu později uvědomí, je už bohužel pozdě. Při pokusu o odebrání administrátorských práv dojde k uzamčení obrazovky a uzavření nastavení. Bez úspěchu skončí také instalace skutečné bezpečnostní aplikace (nikoliv falešné), kterou Loapi označí za malware a opět uživatele zahltí otázkami, zda si raději přeje aplikaci odstranit, dokud nesvolí. Tento trojský kůň využívá moduly podobné třeba rozšířením známým z internetových prohlížečů. Útočník mezi nimi může na dálku přepínat a nechat stáhnout i nainstalovat nové.
 
Loapi tedy může mít řadu funkcí a jednou z nich jsou reklamní bannery a videa. Tento modul také umožňuje automaticky instalovat aplikace nebo otevírat odkazy. Nebezpečnější se jeví modul umožňující přihlášení k placeným předplatným, a to prostřednictvím tajně zaslané SMS zprávy, která je okamžitě smazána. Uživatel se tak o této skutečnosti může dozvědět až při pohledu na nezvykle vysokou částku na vyúčtování od operátora. Dále je možné prostřednictvím tohoto škodlivého kódu využít smartphone k DDoS útokům na weby, a to prostřednictvím zabudovaného proxy serveru a automatického odesílání HTTP žádostí. Loapi lze zneužít rovněž k těžbě kryptoměny Monero. Není sice prvním škodlivým kódem sloužícím k tomuto způsobu obohacení útočníků, jedním z nich byly dokonce infikovány aplikace v Google Play, ale snad vůbec poprvé bylo zaznamenáno, že by vlivem těžby mohlo dojít k přímému fyzickému poškození smartphonu.
 
Odborníci z Kaspersky testovali telefon s trojským koněm po dobu 48 hodin, kdy byla frekvence procesoru zvýšena na maximum a výsledkem bylo přehřátí baterie. Nejsnažším způsobem ochrany před hrozbou Loapi Trojan je neinstalovat aplikace z podezřelých zdrojů, ale jen z Google Play Store. I tam se sice někdy dostanou infikované aplikace, ale pravděpodobnost je nesrovnatelně nižší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut
Čínský výrobce telefonů Vivo u nás sice nepatří mezi nejznámější, ale možná se trochu více zviditelní konceptem extrémně rychlého 120W nabíjení Super FlashCharge. Akumulátor má nabít za pouhých 13 minut.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030 Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
20.6.2019, aktualita, Milan Šurkala