Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Třinec rozjíždí elektrickou MHD, s 10 elektrobusy je jedničkou v ČR

10.3.2017, Milan Šurkala, aktualita
Severomoravské město Třinec se stává jedničkou na poli elektrobusové dopravy v ČR. Společnost Arriva Morava rozšířila flotilu svých autobusu o desítku nových elektrických vozů a představila je na Dni elektromobility.
Společnost Arriva Morava rozšířila flotilu svých vozů na Třinecku o 10 nových elektrobusů Škoda Perun. Je součástí konceptu "chytrého města", které má kombinovat moderní technologie i ekologii. Alespoň takový je záměr. S tímto počtem elektrobusů je jedničkou v ČR. Např. blízká mnohem větší Ostrava s elektrobusy (SOR EBN) začala již v roce 2010, nicméně k dnešku má jen čtyři kusy. Zde se více prosazují trolejbusy, kterých jezdí po městě přes šest desítek.


Škoda Perun Třinec


Nízkopodlažní 12metrové elektrobusy Škoda Perun, které jsou postaveny na základě autobusů značky Solaris, mají kapacitu 75 cestujících a nechybí jim ani klimatizace. Nasazeny mají být zejména na páteřních linkách ve městě. Na jedno nabití by měly v praxi ujet mezi 110 až 130 kilometry. Obsahují totiž Li-Pol baterie s kapacitou přes 200 kWh, které by se měly přes noc nabít za zhruba 5 hodin. Dopravní podnik má pro ně v depu přichystaných 10 nabíječek. Arriva provozuje ještě další čtyři elektrobusy, dva jsou v Praze a dva v okolí Krnova.

Zdroj: arriva-morava.cz
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama