Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota v roce 2025: pro každý model elektrifikovaná verze

20.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Toyota je dnes synonymem pro hybrid a do roku 2025 chce mít pro všechny své modely v nabídce nějakým způsobem elektrifikovanou verzi. Může tak jít o různou verzi hybridů nebo plně elektrické auto.
Společnost Toyota do dneška prodala přes 11 milionů hybridních automobilů, což ji s přehledem řadí na první pozici a jako průkopníka této technologie poté, co si Honda nechala trestuhodně ujet vlak (její Insight byl představen ve stejném roce jako první Prius, ale z nejrůznějších technických i marketingových důvodů to nedokázala pořádně využít). Vzhledem k tomu, že elektrický pohon zažívá velký boom, chystá se u Toyoty k velké modelové ofenzivě v následujících letech. Ta bude čítat jak klasické hybridy (HEV), plug-in hybridy (PHEV), elektromobily (Battery EV - BEV) a vodíková auta (Fuel Cell EV - FCEV). To vše bude součástí Toyota Environmental Challenge 2050 z října 2015, kde chce Toyota snížit emise CO2 o 90 % proti stavu v roce 2010.
 
Toyota Prius
 
Výsledkem má být to, že v roce 2015 bude mít každý model v nabídce Toyoty minimálně jednu motorizaci typu HEV, PHEV nebo BEV, v některých případech i více. Neměla by tak nabízet jediný model, který by nebylo možné sehnat také v nějakým způsobem elektrifikované verzi. Okolo roku 2030 tak předpokládá prodej 5,5 milionu elektrifikovaných automobilů ročně, přičemž jeden milion z toho by měly být přímo elektromobily. Elektromobily by chtěla Toyota začít prodávat na začátku 20.let nejprve v Číně, která je elektřinou nyní doslova posedlá. Později se elektromobily Toyoty objeví i v Japonsku, Indii, USA a Evropě. Také se plánuje rozšíření vodíkových verzí do více modelů včetně užitkových vozidel.
 
Toyota Plug-in Hybrid logo
 
Velkým pomocníkem v rozmachu elektrifikovaných verzí má být zbrusu nový typ pevných (solid-state) baterií, které by měly být nasazeny počátkem 20. let. Na nových technologiích baterií bude spolupracovat se společností Panasonic. Téměř všechny výše uvedené technologie ale vyžadují i nový přístup k "palivu" a Toyota tak chce být aktivní i v budování infrastruktury, ať už jde o budování nabíjecích stanic elektromobilů nebo vodíkových čerpacích stanic. Také chce dále zlepšovat proces recyklace starých baterií.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama