Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota uvolňuje 24000 patentů hybridních a vodíkových automobilů

4.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Hybridní technologie Toyoty slaví velké úspěchy a spousta společností má o tyto technologie zájem. Společnost Toyota se tak rozhodla uvolnit 24 tisíc patentů, které mají spojitost s hybridními a vodíkovými vozy.
První hybridní Toyoty se objevily už v roce 1997 v prvním Priusu, tehdy jen pro Japonsko. O tři roky později se podíval i do dalších oblastí světa a společnost Toyota od té doby registrovala desítky tisíc patentů. Poněvadž ale chce, aby se ekologické vozy snáze rozšířily, už v minulosti uvolnila 5680 patentů ohledně svých vodíkových vozů. Společnosti ale po Toyotě často chtějí přístup k technologiím vodíkových i hybridních vozů, a ta se tak rozhodla většinu z nich uvolnit i pro ostatní firmy v royalty-free licenci. Licenční podmínky použití je nutné si vyjednat s Toyotou, jisté je pak to, že nebudou vyžadovány opakované poplatky za dobu využívání patentu nebo počtu vyrobených produktů postavených na těchto patentech.
 
Toyota Prius
 
Vedle těchto patentů, které jsou uvolněny do konce roku 2030, nabízí také placenou podporu. Ta by měla dalším výrobcům pomoci s integrací technologií Toyoty do svých produktů a tím, jak je správně používat. Celkově k 5690 patentům vodíkových aut uvolněných v lednu 2015 přibylo dalších 2380 patentů pro tato vozidla. Pokud jde o hybridní vozy, tak zde jde o 2590 patentů týkajících se elektrických motorů, 2020 se jich týkách PCU (Power Control Unit), dalších 7550 řízení celého systému, 1320 patentů má na starosti převodovku, dalších 2200 pak nabíjení.
 
Hybridní technologie Toyota
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama