www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise
, , aktualita
Kamiony jsou výraznými znečišťovateli životního prostředí, proto jejich varianty s alternativním pohonem dávají smysl. Toyota začala testovat tahače poháněné vodíkovými články, který by mohl být používán například v přístavech.reklama
Před pár dny Elon Musk potvrdil, že jeho automobilka Tesla letos v září představí plně elektrický tahač. Toyota se rozhodla vydat trochu jinou cestou, oznámila totiž test tahačů poháněných vodíkovými palivovými články. Právě zahájený „Portal Project“ si klade za cíl zjistit, jak jsou nákladní vozidla s tímto pohonem vhodná pro každodenní přepravu. Tahače jsou vybaveny dvojicí vodíkových palivových článků od Toyoty a 12kWh baterií, které dodávají energii dvěma elektromotorům paralelně pohánějících zadní kola. Vozidlo uveze náklad o hmotnosti více než 36 tun, a to při dojezdu asi 320 km.

Vodíkem poháněné kamiony tedy prozatím nejsou určeny pro přepravu nákladů přes celé Spojené státy, ale spíše pro kratší vzdálenosti z přístavů nebo překladišť. „Domníváme se, že na trhu v dnešní době existuje poptávka po této technologie v přístavech, kde neexistují žádné alternativy k dieselovým pohonům,“ tvrdí národní manažer pokročilých technologií v Toyotě Craig Scott. Testování vodíkem poháněných tahačů proto začne v přístavu v Los Angeles, který by v budoucnu rád docílil nulových emisí u těžkých nákladních vozidel. Jediným vypouštěným „odpadem“ je totiž čistá voda.

Projekt vodíkem poháněných tahačů je součástí širšího plánu Toyoty, který zahrnuje další vozidla s palivovými články a potřebnou infrastrukturu. Japonská automobilka už v minulosti představila osobní vozidlo Toyota Mirai, které je poháněno právě vodíkem. Asi nejlépe nakročeno má vodíkový pohon v železniční dopravě, kde by měl být provoz vodíkových vlaků zahájen ještě v letošním roce.

Zdroj: Engadget.com
reklama
Nejnovější články
Alcatel přiveze na IFA 2017 minimálně čtyři nové smartphony Alcatel přiveze na IFA 2017 minimálně čtyři nové smartphony
Alcatel byl vždy jednou z nejaktivnějších značek na velkých veletrzích, v letošním roce jsme se však mnoha novinek nedočkali. Možná to napraví na blížícím se veletrhu IFA 2017, kde by mohy být představeny minimálně čtyři smartphonové novinky od Alcatelu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Android 8.0 Oreo je na světě, brzy zamíří do prvních telefonů Android 8.0 Oreo je na světě, brzy zamíří do prvních telefonů
Poslední verze operačního systému od Googlu, dosud známá jen jako Android O, nese název Android 8.0 Oreo. Google to oznámil dnes po zatmění slunce a dodal, že již brzy začne být šířena aktualizace pro Pixely a Nexusy.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi Note 5A oficiálně: větší displej, nižší cena Xiaomi Redmi Note 5A oficiálně: větší displej, nižší cena
Xiaomi dnes podle předpokladů představilo zatím nejlevnější smartphone z řady Redmi Note. Dostupný bude ve dvou variantách, přičemž vyšší se pochlubí 4GB RAM nebo 16MPx selfie fotoaparátem s LED bleskem.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Tyto aplikace nejvíce zatěžují baterii a procesor ve smartphonech Tyto aplikace nejvíce zatěžují baterii a procesor ve smartphonech
Avast přinesl nejaktuálnější přehled aplikací, které mají negativní vliv na smartphony s Androidem. V žebříčkách nalezneme aplikace nejvíce vybíjející baterii, snižující výkon nebo zabírající místo.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Huawei předběhl Apple ve střední Evropě, vpřed se dere také Xiaomi Huawei předběhl Apple ve střední Evropě, vpřed se dere také Xiaomi
Nejprodávanější značkou smartphonů ve střední a východní Evropě zůstává Samsung, na druhou příčku se ovšem probojoval Huawei. Překvapí, že se mězi pět nejlepších dostalo také Xiaomi, ačkoliv v tomto regionu nemá oficiální zastoupení.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik