Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise

20.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Kamiony jsou výraznými znečišťovateli životního prostředí, proto jejich varianty s alternativním pohonem dávají smysl. Toyota začala testovat tahače poháněné vodíkovými články, který by mohl být používán například v přístavech.
Před pár dny Elon Musk potvrdil, že jeho automobilka Tesla letos v září představí plně elektrický tahač. Toyota se rozhodla vydat trochu jinou cestou, oznámila totiž test tahačů poháněných vodíkovými palivovými články. Právě zahájený „Portal Project“ si klade za cíl zjistit, jak jsou nákladní vozidla s tímto pohonem vhodná pro každodenní přepravu. Tahače jsou vybaveny dvojicí vodíkových palivových článků od Toyoty a 12kWh baterií, které dodávají energii dvěma elektromotorům paralelně pohánějících zadní kola. Vozidlo uveze náklad o hmotnosti více než 36 tun, a to při dojezdu asi 320 km.

Vodíkem poháněné kamiony tedy prozatím nejsou určeny pro přepravu nákladů přes celé Spojené státy, ale spíše pro kratší vzdálenosti z přístavů nebo překladišť. „Domníváme se, že na trhu v dnešní době existuje poptávka po této technologie v přístavech, kde neexistují žádné alternativy k dieselovým pohonům,“ tvrdí národní manažer pokročilých technologií v Toyotě Craig Scott. Testování vodíkem poháněných tahačů proto začne v přístavu v Los Angeles, který by v budoucnu rád docílil nulových emisí u těžkých nákladních vozidel. Jediným vypouštěným „odpadem“ je totiž čistá voda.

Projekt vodíkem poháněných tahačů je součástí širšího plánu Toyoty, který zahrnuje další vozidla s palivovými články a potřebnou infrastrukturu. Japonská automobilka už v minulosti představila osobní vozidlo Toyota Mirai, které je poháněno právě vodíkem. Asi nejlépe nakročeno má vodíkový pohon v železniční dopravě, kde by měl být provoz vodíkových vlaků zahájen ještě v letošním roce.

Zdroj: Engadget.com
reklama