www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise

Toyota testuje vodíkem poháněný tahač, který nevypouští žádné emise
, , aktualita
Kamiony jsou výraznými znečišťovateli životního prostředí, proto jejich varianty s alternativním pohonem dávají smysl. Toyota začala testovat tahače poháněné vodíkovými články, který by mohl být používán například v přístavech.
K oblíbeným
reklama
Před pár dny Elon Musk potvrdil, že jeho automobilka Tesla letos v září představí plně elektrický tahač. Toyota se rozhodla vydat trochu jinou cestou, oznámila totiž test tahačů poháněných vodíkovými palivovými články. Právě zahájený „Portal Project“ si klade za cíl zjistit, jak jsou nákladní vozidla s tímto pohonem vhodná pro každodenní přepravu. Tahače jsou vybaveny dvojicí vodíkových palivových článků od Toyoty a 12kWh baterií, které dodávají energii dvěma elektromotorům paralelně pohánějících zadní kola. Vozidlo uveze náklad o hmotnosti více než 36 tun, a to při dojezdu asi 320 km.

Vodíkem poháněné kamiony tedy prozatím nejsou určeny pro přepravu nákladů přes celé Spojené státy, ale spíše pro kratší vzdálenosti z přístavů nebo překladišť. „Domníváme se, že na trhu v dnešní době existuje poptávka po této technologie v přístavech, kde neexistují žádné alternativy k dieselovým pohonům,“ tvrdí národní manažer pokročilých technologií v Toyotě Craig Scott. Testování vodíkem poháněných tahačů proto začne v přístavu v Los Angeles, který by v budoucnu rád docílil nulových emisí u těžkých nákladních vozidel. Jediným vypouštěným „odpadem“ je totiž čistá voda.

Projekt vodíkem poháněných tahačů je součástí širšího plánu Toyoty, který zahrnuje další vozidla s palivovými články a potřebnou infrastrukturu. Japonská automobilka už v minulosti představila osobní vozidlo Toyota Mirai, které je poháněno právě vodíkem. Asi nejlépe nakročeno má vodíkový pohon v železniční dopravě, kde by měl být provoz vodíkových vlaků zahájen ještě v letošním roce.

Zdroj: Engadget.com
reklama
Nejnovější články
Škoda Octavia 2020 je tady, přijíždí i v plug-inu Škoda Octavia 2020 je tady, přijíždí i v plug-inu
Česká událost roku je tady. Škodovka totiž představila čtvrtou generaci novodobé Octavie. Ta je opět o trošku větší, opět se zvětšuje objem zavazadlového prostoru a dostává také plug-in hybridní verzi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V USA se prodalo více elektromobilů než aut s manuálem V USA se prodalo více elektromobilů než aut s manuálem
Manuální řazení nikdy nebylo v USA příliš populární. Poslední dobou ale zájem o něj klesl natolik, že i elektromobily mají větší tržní podíl, a to téměř dvojnásobně. Zájem o ně totiž naopak velmi rychle roste vzhůru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 13.2.2 opravuje chyby včetně agresivního managementu RAM Apple iOS 13.2.2 opravuje chyby včetně agresivního managementu RAM
Apple pravidelně vydává aktualizace svých operačních systémů. Nový iOS 13.2.2 opravuje zejména velmi nepříjemný bug spojený s příliš agresivním managementem RAW, který významně omezoval multitasking.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi CC9 Pro: 5 zadních fotoaparátů včetně 108MPx modulu Xiaomi Mi CC9 Pro: 5 zadních fotoaparátů včetně 108MPx modulu
Situace s fotoaparáty na zadních stranách telefonů začíná být pěkně komplikovaná. Xiaomi Mi CC9 Pro jich tam má rovnou pět a byl použit i modul s velmi vysokým 108MPx rozlišením a pixel binningem.
7.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Ford Mustang Lithium: elektrický sporťák s 6stupňovým manuálem Ford Mustang Lithium: elektrický sporťák s 6stupňovým manuálem
Zatímco většina elektromobilů má jednostupňovou převodovku, automobilka Ford u prototypu elektrického Mustangu Lithium použila tradiční 6stupňový manuál. Ten bude z elektromotoru přenášet přes 1350 Nm.
7.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář