Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota svolává již svolané airbagy, vadné jsou i náhrady

1.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Aféra s airbagy Takata, která postihla mnoho automobilových výrobců, úplně tak nekončí. Automobilka Toyota zjistila, že náhradní airbagy, které měly nahradit ty vadné, jsou totiž v některých případech také chybné.
Airbag je bezpečnostní prvek, který by měl zachraňovat životy a minimalizovat zranění, bohužel to ale v případě airbagů od společnosti Takata až tak moc neplatilo. Ty totiž mohly fungovat nesprávně a při svém nafouknutí toho mohlo explodovat více, než by mělo. Kovové součástky pak mohly způsobit ještě větší zranění. Většina výrobců tak už v předchozích letech vyhlásila svolávací akce a vadné airbagy Takata vyměnila. Šlo sice především o japonské výrobce automobilů, ale airbagy Takata se objevily nejen u nich a mohli jsme je nalézt i v mnoha jiných automobilech. Automobilky Toyota zjistila, že svolané vozy nakonec nejsou o tolik bezpečnější než ty nesvolané, protože i náhradní airbagy opět vykazují chyby.
 
Toyota Corolla 2007
 
Zatím se jedná o svolávací akci pro USA, která se dotýká zhruba 135 tisíc vozidel Corolla modelových ročníků 2003 až 2008 a Matrix ročníků 2005 až 2008. V tomto případě hrozí, že se airbag nenafoukne správně, což by nakonec mohlo vést k situaci podobné tomu, jako by vůz žádný airbag neměl. Toyota pochopitelně vymění airbagy bezplatně a doufejme, že do třetice se už konečně najde výrobce airbagů, který dokáže tuto součástku vyrobit bezchybně. Zatím není jasné, zda jsou podobnými airbagy vybaveny i vozy, které byly opravovány v Evropě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama