Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota představuje malý crossover Yaris Cross, bude i jako AWD

25.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Toyota představuje malý městský crossover Yaris Cross. Vychází z běžného Yarisu, je však větší a bude se nabízet především v hybridní verzi s motorem 1.5. Ta může mít i pohon všech čtyř kol.
Toyota má se svými hybridními vozy velký úspěch, a tak není divu, že se snaží proniknout do dalších tříd. Dnes světu vládnou SUV a crossovery, a tak chce přijít s malým crossoverem Yaris Cross na bázi Yarisu. S ním sdílí rozvor 2560 mm, je však se svými 4180 mm o 240 mm delší (60 mm přibylo na předním převisu, 180 mm na zadním). Zvýšila se také výška o 90 mm na 1560 mm a šířka o 20 mm na 1765 mm. Díky tomu by auto mělo být praktičtější a mít větší zavazadlový prostor. Zadní sedadla jsou dělená v poměru 40:20:40 a víko kufru se dá otevírat elektricky.
 
Toyota Yaris Cross
 
Yaris Cross má 1,5litrový atmosférický tříválec s Atkinsovým cyklem, jehož efektivita dosahuje 40 %, což jsou čísla překonávající i nejen naftový motor. Maximální výkon hybridního ústrojí dosahuje 116 koní (85 kW) a spotřeba má dosahovat dle velmi nereálné normy NEDC méně než 3,8 l/100 km u předokolky a pod 4,3 l/100 km u verze AWD-i s pohonem všech čtyř kol. Mnohem reálnější norma WLTP nicméně hovoří o hodnotách pod 5,2, resp. 5,8. Jde o elektrický systém pohánějící zadní kola a je kompaktnější než mechanické jednotky AWD.
 
Toyota Yaris Cross
 
Zatímco hybrid bude mít automatickou převodovku a na výběr mezi pohonem předních kol nebo všech, na výběr bude i čistě benzínová verze bez elektromotoru. Ta bude mít vždy jen pohon předních kol a na výběr bude mezi 6stupňovým manuálem a automatickou převodovkou Direct Shift-CVT.
 
Toyota Yaris Cross
 
Výroba nového vozu by měl začít v roce 2021 v TMMF (Francie), kde se bude vyrábět i Yaris 4. generace. Toyota předpokládá, že ročně vyrobí přes 150 tisíc Yarisů Cross, což by mělo zajistit zhruba 8% tržní podíl.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama