Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesly Model S a X by měly dostat efektivnější motory

10.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Tesla Model 3 je vybavena modernějšími technologiemi než dražší Modely S a X. Vypadá to však, že i tyto větší verze by měly brzy dostat např. modernější motory, které mají mít o něco vyšší efektivitu.
Ačkoli elektromobily Tesla Model S a Model X jsou v nabídce Tesly těmi dražšími, mají zastaralejší technologie než menší a levnější Model 3, který je na trhu znatelně kratší dobu. To se týká např. akumulátorů, kdy Model 3 používá články 2170, zatímco větší modely se teprve chystají na přechod z článků typu 18650. Další změnou, která by měla nastat v brzké době, je přechod na novou verzi elektromotorů. Větší modely totiž využívají AC motory, zatímco Model 3 a většina konkurence v elektromobilech spoléhá na motory s permanentním magnetem. A právě takové motory by měly Modely S a X v budoucnu dostat.
 
Tesla Model S
 
Výhodou má být vyšší efektivita motorů. Ta je sice u elektromobilů už tak opravdu hodně vysoká, ale dá se ještě zlepšovat. Zatímco spalovací motory v běžných autech dosahují obvykle okolo 30-35 % v případě benzínovývých (maximum je patrně 41 % v případě benzínových motorů s Atkinsovým cyklem u některých japonských hybridů, naftové se pohybují okolo této hranice běžně), i tyto neefektivní elektromotory v Teslách mají 93% účinnost. Pokud bychom si zateoretizovali a předpokládali dosažení 100% účinnosti, u benzínových motorů by to znamenalo snížení spotřeby na třetinu dnešního stavu (např. benzínová Fabie by jezdila za 2 l/100km místo dnešních 6 l/100 km), zatímco elektromotory by už svou spotřebu mohly snížit jen o malé jednotky procent.
 
Nové motory v Model 3 nicméně dosahují až 97% účinnosti, takže až na ně přejde i Model S a X, tak můžeme čekat prodloužení dojezdu o pár jednotek procent (zejména v případě hustého provozu s častým zastavováním a rozjížděním, kde mají mít nové motory největší výhodu) a hovoří se také o zvýšení výkonu. V neposlední řadě se hovoří i o podpoře rychlejšího nabíjení. I to má dnes Model 3 lepší než jeho větší bratříčkové. Tesla také plánuje vylepšení interiéru v druhé polovině letošního roku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama