Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla "získala" poslední místo v hodnocení kvality J.D. Power

26.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Elektromobily Tesla jsou docela známy svými kvalitativními a jinými problémy, které se daří řešit jen pomalu. Letos se poprvé ukázala i v hodnocení J.D. Power a neoficiálně se dostala na nejhorší příčku mezi automobilkami.
Tesla doslova rozděluje svět na příznivce a odpůrce. Jedním z častých argumentů proti je nízká kvalita vozů, špatné dílenské zpracování (zejména první ročníky) a jiné problémy. Letos se Tesla poprvé dostala do J.D. Power 2020 Initial Quality Study, tedy hodnocení problémů za prvních 90 dní od nákupu vozu. Letos se do průzkumu dostalo 87.282 různých zákazníků. Dotazník obsahuje 223 otázek. Průměrný počet problémů, které uživatelé nahlásili s novými vozy, dosahoval 166 na 100 vozů. A právě Tesla vévodí žebříčku z jeho koncové strany. Bohužel v 15 státech Tesla nedovolila průzkum mezi svými zákazníky, a tak je její hodnocení neúplné a nemůže být oficiální. Nicméně ze vzorků, které se podařilo získat oficiální cestou, víme to, že Tesla by byla s docela nemalým náskokem na poslední příčce s 250 problémy na 100 vozů.
 
Tesla Model Y
 
Hodně zle jsou na tom ale i jiné značky, paradoxně právě ty prémiové, které by měly přinášet vyšší kvalitu, lepší vyladění celého vozu a nikoli naopak. Předposlední místo (oficiálně poslední, protože se Tesla nepočítá) získává Land Rover s 228 problémy, před ním je Audi s 225, Volvo s 210 a Mercedes-Benz s 202 problémy na 100 vozů. Jak vidíme, Němci moc nepřesvědčili a nejlépe je na tom z německé trojky BMW se 176 problémy.
 
Nepříliš dobré výsledky předvedli i japonské značky. Subaru je dost vzadu, jen o trochu lépe je na tom Mazda, Toyota a Honda. Ve středu pole je Infiniti a nad průměrem je pouze Nissan, Lexus a mezi nejlepší patří Mitsubishi se 148 problémy. Nejlepšími značkami je Chevrolet se 141 problémy na třetím místě a o první příčku se dělí Dodge a Kia se 136 problémy na 100 vozů. Pokud jde o nejčastější problém, na který si zákazníci stěžují, tak jsou to jednoznačně potíže s infotainmentem, které tvoří téměř čtvrtinu případů. Nelíbí se rozpoznávání hlasu, problémy s konektivitou Android Auto a Apple CarPlay, problematické jsou dotykové obrazovky, úroveň navigace i spojení přes Bluetooth. Podrobnější výsledky najdete na stránkách J.D. Power.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama