Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla zaplatí v Číně pokutu 3,8 mil. Kč za prodej bouraného auta jako bezvadného

11.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Čínská pobočka Tesly si uřízla ostudu. V rámci prodeje ojetých vozidel prodala zákazníkovi vážně bourané auto jako nebourané. Častá praktika autobazarů se pro originálního dealera stala odškodněním v přepočtu téměř 3,8 mil. Kč.
Koupit si bourané auto, které je inzerované jako nebourané, není v autobazarech nic až tak výjimečného. O něco méně obvyklé je to už ale v případě, kdy se jedná o originálního dealera značky. V Číně se takový případ stal značce Tesla, která je nechvalně známá svým přístupem k reklamacím (ale zde musíme přiznat, že to se děje v podstatě u většiny značek). V tomto případě si zákazník koupil ojetou Teslu Model S za cca 1,25 mil. Kč. Byla inzerována jako nebouraná bez známek strukturálního poškození. Jak se ale později ukázalo, nebyla to úplně pravda.
 
Tesla Model S Facelift
ilustrační foto, autor: Peteratkins, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Vůz byl po značné nehodě zezadu, která vyústila v opravu zahrnující uříznutí celé zadní části (včetně C sloupku) a její opětovné navaření. Zákazník Teslu zažaloval a šetření zjistilo, že vůz samotný byl prodán asi o čtvrt milionu dráž, než byla jeho skutečná hodnota, a i když záznamy Tesly skutečně hovořily o nehodě z ledna 2019, v inzerátu toto nebylo zmíněno. Zdroje bohužel neuvádí, zda měl zákazník možnost dostat se k tomuto záznamu, a jak podrobný tento záznam byl. Tesla nyní musí zákazníkovi zaplatit 3násobek hodnoty vozu (standard čínských zákonů při prodeji závadného produktu), tedy necelých 3,8 mil. Kč. Proti rozsudku se chce odvolat.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama