Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla začne sbírat videa z kamer na svých vozech. Ke zlepšení autopilota

8.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Tesla upravila podmínky sdílení dat, aby mohla vylepšit funkce automatického řízení. Automobilka bude nově získávat také sekvence z externích kamer, které jsou nainstalovány na vozidlech. Spolu s tím přišla také nová aktualizace Autopilota 2.0.
Tesla minulý týden vydala novou aktualizaci své funkce Autopilot 2.0, která odstranila některá omezení u novějších modelů. Spolu s tím ovšem přišly také nové podmínky sdílení dat, které by měli řidiči schválit. Automobilka už v současné době sbírá řadu dat sesbíranou nejrůznějšími senzory, které jsou instalovány na automobilech Tesla. Získané informace umožňují vylepšovat bezpečnost funkce Autopilot a pomáhají ve vývoji plně autonomního řízení. Tesla tak má k dispozici nesrovnatelně více dat, než kdyby k těmto účelům využívala jen pár svých testovacích vozidel.

Upravené podmínky přidávají odstavce, podle kterých Tesla bude sbírat videa nahrávaná externími kamerami. Nebude se jednat o souvislý záznam jízdy, ale krátké videosekvence, které pomohou systému rozpoznávat jízdní pruhy, semafory nebo názvy ulic. A jelikož nejnovější sada obsahuje celkem osm kamer, bude mít Tesla k dispozici opravdu dostatek dat ke zpracování. Řidiči by se však neměli bát o své soukromí, neboť videa nebudou žádným způsobem spojena s identifikačním číslem vozidla. To znamená, že nikdo nebude moct dohledat videa nahraná konkrétním vozidlem. K bezpečnosti nejspíš přispívá také krátkost sekvencí, i když konkrétní délku společnost nezveřejnila.

Minulý týden vydaná softwarová aktualizace (na verzi 8.1.17.17.4) se týká vozidel se druhou generací hardwaru pro Autopilota, to znamená modely vyrobené od října 2016. Update především odstraňuje některá omezení, které výrobce aktivoval z bezpečnostních důvodů, takže se vlastnosti víceméně sjednotily s Autopilotem první generace. Už aktualizace vydaná koncem března zvýšila rychlostní limit automatického zatáčení na dálnicích z 88 na 128 km/h, a nyní přichází další zvýšení na 145 km/h. Na ostatních silnicích dosud platilo omezení 56 km/h, ale nově bude automatické zatáčení fungovat až do rychlosti o 8 km/h než je předepsaný limit na daném úseku. Pokud nebude mít systém k dispozici tento údaj, nastaví univerzální omezení 72 km/h.

Aktualizace také přidala na více vozidel funkci automatické nouzové brzdy a automatická dálková světla, vylepšením potom prošlo varování před bočním nárazem.

Zdroj: Electrek.co (1, 2)
reklama