Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla začala do svých vozů v tichosti instalovat výkonnější hardware

11.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Tesla údajně osazuje své nejnovější kusy elektromobilů vylepšeným hardwarem ve verzi 2.5, který se vyznačuje počítačem se silnějším výkonem. Ten umožní nasadit spolehlivější a pokročilejší autonomní řízení.
Od října 2016 využívá Tesla ve všech svých nových vozech hardwarovou sadu pro Autopilot 2.0, která by měla být připravena pro technologii hlubokého učení neuronové počítačové viditelnosti. V budoucnu snad umožní plně autonomní řízení prostřednictvím softwarové aktualizace. Ačkoliv se patrně jedná o nejvýkonnější počítač v produkčních automobilech, podle některých názorů by nemusel zvládat autonomní řízení páté úrovně. Elon Musk tuto možnost připustil s tím, že by systém byl v takovém případě upgradován. A nyní už se na trh opravdu dostávají vozidla se silnějším počítačem. Pokud si nyní objednáte Model S, Model X, nebo Model 3, obdržíte již vozidlo s hardwarem, který je interně označován verzí 2.5. Podle mluvčího Tesly by však bylo přesnější označení 2.1, neboť změny údajně nemají být tak výrazné – vyšší výpočetní výkon má přinést o něco lepší spolehlivost.
 
 
Mluvčí také popírá, že by bylo součástí vylepšeného systému druhé GPU Nvidia Pascal, ačkoliv jiný zdroj to tvrdí. Připomeňme, že hardware ve verzi 2.0 byl založen na platformě Nvidia Drive PX2, takže verze 2.5 bude nejspíš využívat jinou iteraci této platformy. Majitelé elektromobilů Tesla s předchozí verzí hardwaru by se neměli obávat, pokud by totiž měla být pro dosažení další úrovně autonomie vyžadována změna hardwaru, výrobce se o ni údajně bezplatně postará. Automobilka však stále věří, že si jí plně uatonomního řízeí podaří dosáhnout s hardwarem pro Autopilot 2.0, a to při dosažení dvojnásobně vyšší bezpečnosti ve srovnání s běžným řidičem.
 
Tesla opět dokazuje, že se svým chováním odlišuje od tradičních automobilek. Místo roční obměny modelů společnost Elona Muska provádí obměny a vylepšení postupně s tím, jak se objevují nové technologie. Na jednu stranu to může být pro zákazníky trochu matoucí, protože nevědí, kdy je nejlepší čas koupit nové vozidlo. Na druhou stranu se Tesla nebrání upgradu již prodaných modelů, a to hardwarového ani softwarového. Plně autonomní řízení by tak na vozy této značky mělo přijít formou softwarové aktualizace, která by měla být šířena „vzduchem“, jako předchozí updaty od Tesly.
 


reklama