Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Summon: kritické situace při přivolávání aut

1.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Tesla vydala novou verzi softwaru pro své elektromobily V10. Ten obsahuje i novou verzi funkce Smart Summon pro přivolávání aut. Lidé to samozřejmě zkouší v praxi, což ale v mnoha případech vede ke krizovým situacím.
Pokud jde o Elona Muska, zatímco se SpaceX se mu v podstatě dost daří, v případě automobilky Tesla a její solární divize (bývalé SolarCity) je to jeden problém za druhým. Nyní plní stránky médií i sociálních sítí sdílející videa příspěvky uživatelů souvisejícími s novým softwarem V10, který obsahuje vylepšenou funkci Smart Summon. Ta umožňuje na vzdálenost 200 stop (cca 60 metrů) přivolat auto k řidiči, aniž by on musel k autu. Ve většině případů sice zbytečnost, ale může to být dost "cool". Pokud se tedy nestane něco špatného. Jak ale ukazují reálné zkušenosti uživatelů, není to úplně dokonalé a ačkoli Tesly nejsou vždy úplně na vině, na parkovištích začaly při testování vznikat nepříjemné krizové situace.
 
 
Na Twitteru se objevilo hned několik videí, které vedly téměř k nehodě nebo i k nehodám. Výše jde vidět, jak Tesla téměř vjela do cesty bílému SUV, nicméně elektromobil byl schopen detekovat blížící se nehodu a dokázal dostatečně brzy zabrzdit. Zde se tedy nic nestalo, dá se však předpokládat, že s člověkem za volantem by se jelo opatrněji a brzdilo dříve, aniž by kdokoli z dvojice musel tvrdě na brzdy.
 
 
Další situace už skončila nehodou, nicméně zde to nebyla přímo vina Tesly. Ta vyjela ze svého parkovacího místa, přičemž jiné auto jí začalo couvat do cesty. Tesla opět detekovala blížící se hrozbu, nicméně jen zastavila. Opět se dá předpokládat, že by se člověk zachoval jinak a např. by zatroubil na nepozorného řidiče černého auta. Takhle to skončilo poškozenými nárazníky a blatníky.
 
 
Ani ve třetím videu to nevypadá ideálně, v tomto případě jde už vidět bezradnost autopilota, který si neví rady se situací a jezdí s vozem sem a tam. Zatímco zde autopilot v těchto klipech nikdy sám o sobě přímo nezpůsobil nehodu, objevují se i obrázky z nehod (jiný vůz např. najel do vrat od garáže). Každopádně je zde i zajímavá pojistka. Vůz přijíždí k řidiči jen tehdy, když na telefonu drží tlačítko pro přivolání. Pokud ho pustí, vůz zastaví, což se hodí např. v případě, kdy to opravdu vypadá, že nejde vše podle plánu.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama