Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla poodhalila připravovaný Model Y

7.6.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Tesla tento týden ukázala první obrázek připravovaného kompaktního SUV, které ponese název Model Y. K uvedení nového elektromobilu na trh však dojde až za pár let. Elon Musk také prozradil, že vůz bude postaven na zbrusu nové platformě.
Na výroční valné hromadě společnosti Tesla, která se konala tento týden v Computer History Museum v kalifornském Mountain View, byla ukázána podoba očekávaného kompaktního SUV. Není žádným tajemstvím, že tento elektromobil ponese název Model Y. Jeho vizuální podobu jsme však prozatím neznali, což se nyní (alespoň částečně) změnilo. První zveřejněný obrázek sice neukazuje Model Y v celé své kráse, ale aspoň nám leccos naznačuje. Design se zdá být velmi podobný jako u nového Modelu 3. Všimnout si můžeme také chybějících zpětných zrcátek. Tesla už se o jejich odstranění snažila dříve, ale nepodařilo se jí to z legislativních důvodů v USA i dalších světových zemích.
 
 
 
 
Automobilka nedávno přehodnotila své plány a připravovaný Model Y nebude postaven na stejné paltformě jako Model 3, místo toho bude pro tento vůz vyvinuta zcela nová platforma. Na výrobu by měla být připravena koncem roku 2019, nebo v průběhu roku 2020. Na zahájení prodeje nového kompaktního SUV si tedy počkáme minimálně do tohoto termínu. Kompletní podobu elektromobilu včetně některých technických detailů by ovšem americké společnost měla oznámit možná už v příštím roce, aby měla Tesla dostatek času na rezervace. Elon Musk také oznámil, že Model Y by měl být prodejně ještě úspěšnější než Model 3.
 
MInulý měsíc jsme se dozvěděli několik dalších detailů o novém, plně elektrickém SUV. Platforma využívaná u Modelu Y by neměla používat 12V olověnou startovací baterii a dojde také ke změně způsobu, jakým bude napájena elektronika v automobilu. Redukce kabelového vedení umožní větší automatizaci výrobního procesu, což je jeden z cílů americké automobilky. Podle Elona Muska patří výrobní proces Modelu 3 k tomu nejlepšímu v automobilovém průmyslu, v případě Modelu Y se však má Tesla dostat mnohem dál. O výrobu vozidla se bude nejspíš starat zcela nová továrna, zatímco Gigafactory 1 bude pro Model Y pravděpodobně dodávat jen baterie.
 
reklama