Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3

25.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk při návštěvě Evropy připustil, že by dávalo smysl vyvinout levnější elektrický hatchback. V Evropě jsou hatchbacky úspěšnější než sedany a Tesla by tak mohla mít přímější konkurenci např. Volkswagenu ID.3.
Automobilka Tesla staví novou továrnu v Německu u Berlína, která by už zanedlouho mohla vyrábět kompaktní modely automobilky. Vypadá to však, že by k nim mohl přibýt i další model specifický pro Evropu. Elon Musk totiž na konferenci týkající se technologií baterií řekl, že by mělo smysl vyvinout pro Evropu levnější vůz typu hatchback. Není to navíc zdaleka poprvé, co bylo něco takového zmíněno. V Evropě sedany nejsou až tak úspěšné jako jinde, i když záleží na zemi (stačí se podívat třeba do Polska), hatchbacky jsou ale všeobecně oblíbenější. Zda by byl nový vůz zkrácenou variantou Modelu 3 nebo úplně novým vozem, není jasné, je to ale pravděpodobné.
 
Tesla Model 3 Sedan
Tesla Model 3 ve stávající verzi sedan
 
Tesla chce brzy uvést vozy, které svým dojezdem překonají hranici 700 km, přičemž dnes je rekordmanem Model S s dojezdem 652 km dle WLTP (plánovaný model Plaid má zvládnout 840 km). V dlouhodobém horizontu by chtěla překonat i 1000 km, současně ale Elon Musk připouští, že potřebuje i ony výše zmíněné levnější vozy. Právě jejich absence Muska dle jeho vlastních slov poslední dobou dost trápí.
 
Nabídka Modelu 3 se liší dle jednotlivých trhů, ale v Evropě v zásadě začíná u Standard Range Plus, který má mít 54kWh akumulátor. U nás tento model vyjde na 1,325 mil. Kč, což je znatelně více, než činí základní cena 58kWh Volkswagenu ID.3 s 1,015 mil. Kč. 75kWh verze  Long Range Modelu 3 začíná na 1,487 mil. Kč (některé světové trhy už mají aktualizovanou verzi s novými 82kWh akumulátory), zatímco ID.3 Tour se 77kWh akumulátorem vyjde na 1,232 mil. Kč. Vidíme tu tedy nemalou cenovou propast 255 až 310 tisíc Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama