Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Model S: první EV s oficiálním dojezdem přes 400 mil (644 km)

16.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk dnes na Twitteru informoval, že Tesla Model S Long Range Plus se stává prvním elektromobilem, který podle americké normy EPA oficiálně ujede více než 400 mil (644 km). To už je velmi slušný dojezd.
Krátký dojezd elektromobilů je jednou z hlavních překážek jejich rozšiřování. Elon Musk a jeho Tesla ale pracují na vylepšování svých vozů a Tesla Model S Long Range Plus se stává prvním vozem, jehož papírové údaje o dojezdu dle poměrně přesné metodiky EPA činí více než 400 mil. Konkrétně jde o 402 mil, což odpovídá 647 km na jedno nabití. Přitom má stále 100kWh akumulátor jako Model S P100D, proti kterému se povedlo prodloužit dojezd o 20 %. Tento dojezd mají sice všechny vozy vyrobené od letošního ledna, nicméně až nyní EPA oficiálně potvrdila výše uvedenou hodnotu.
 
Tesla Model S Long Range Plus
 
Musk připomíná, že první Modely S z roku 2012 měly dojezd 265 mil (426 km). To však není špatné číslo ani na dnešní dobu. Aby se nová verze dostala přes 400 mil se standardním 100kWh akumulátorem, bylo potřeba udělat několik změn. Vůz byl značně odlehčen a má např. lehčí sedadla, akumulátor i pohonnou soustavu. Objevila se také nová kola Tempest s vylepšenou aerodynamikou a optimalizované pneumatiky dále pomohly zvýšit dojezd o 2 % (tedy cca 8 mil / 12 km). U zadního AC motoru nahradili mechanickou olejovou pumpu elektrickou, která lépe optimalizuje mazání v závislosti na rychlosti a snižuje tak tření. Z Modelu 3 a Y byly převzaty některé další úpravy převodovky u předního motoru, a toto vše přidalo další 2 % k dobru. Nový režim HOLD dovoluje lepší brzdění motorem až do zastavení. Rekuperace nyní funguje i v nižších rychlostech a při nižším zpomalení pro častější využití.
 
 
Vůz se může rozjet na maximální rychlost 155 mph (téměř 250 km/h) a na 60 mph (96 km/h) se ocitne za 3,7 sekundy. Jeho cena v USA zůstává na snížené hodnotě $74.990, tedy o 5.000 levněji než před pár týdny. V ČR se tato verze zatím nenabízí, tady je základem Long Range (bez přídomku Plus) se standardními koly a papírovým dojezdem 610 km dle WLTP (250 km/h, 3,8 sekundy na 100 km/h) za 2.271.200 Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama