www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km

Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km
, , aktualita
Elektromobily jsou často spojovány s tím, že jejich akumulátory nic nevydrží a za dva roky jsou zralé do šrotu. Jeden Německý řidič ale se svou Teslou Model S najel už jeden milion km. Je však pravdou, že toho dost vyměnil.
K oblíbeným
reklama
Kritikové elektromobilů často argumentují tím, že po dvou třech letech jsou jejich akumulátory na odpis. Německý řidič Hansjörg Freiherr v rozhovoru pro Auto Bild nicméně ukázal, že situace není tak špatná a akumulátory sice mohou odejít časově docela rychle, ale především jde o najeté kilometry a ve skutečnosti vydrží opravdu obrovské porce. Jeho Tesla Model S z roku 2013 totiž najela 1.000.000 km, což můžeme přepočíst na 25 objetí Země nebo 2,6násobek vzdálenosti Měsíce od Země. To nicméně znamená, že vůz každý den ujede v průměru přes 450 km, sám Freiherr pak říká, že ujede obvykle 600 km (patrně tolik nejezdí o víkendu).
 
Tesla Model S
Tesla Model S, ilustrační foto
 
Sám se snaží jezdit co nejúsporněji, takže jen zřídka překonává rychlost 120 km/h a jeho průměrná spotřeba činila naposledy 16,6 kWh na 100 km, což je na takto silné a velké auto výborná hodnota. Je pravdou, že tento milion se nepovedlo najet s jediným akumulátorem. Ten první byl už v rámci záruky vyměněn a stávající druhý akumulátor má i po 476.000 km stále 61,9 kWh, což znamená přes 82 % původního množství energie (75 kWh). Stále tak na jedno nabití ujede okolo 330 km, což ale znamená denně dvě nabíjení. Zhruba 40 % z nich je na Superchargerech a tento akumulátor byl nabit už 1613krát. Nabíjení na Superchargerech je zdarma, Freiherr se také snaží používat veřejné bezplatné stanice a vlastní energii ze solárních panelů. Tesla se mu takto hodně vyplácí, srovnatelné benzínové auto by na benzínu na milionu km projelo odhadem 3-3,5 mil. Kč, naftové o něco méně.
 
I když se elektromobily považují za velmi jednoduché stroje, což platí zejména o jejich elektromotorech, je také dobře známo, že ty od Tesly rozhodně nebyly zejména z počátku výroby vzorem spolehlivosti. Freiherr tak má ve voze už čtvrtý elektromotor, ten poslední zatím drží nejlépe a vůz pohání posledních 300 tisíc km. Všechny byly opět vyměněny v rámci záruky. Poněvadž brzdění zajišťuje rekuperace, brzdy mění jen každých 400 tisíc km, pneumatiky pak každých 50 tisíc km. Z dalších oprav tu máme výměnu přední nápravy, novou dotykovou obrazovku a nové zadní tlumiče. Celkově ho opravy vyšly na 13 tisíc EUR (0,4 Kč/km). Freiherr dále doufá, že bude první, kdo překoná milion mil (1,6 mil. km) a 2 miliony km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi K30 5G: Snapdragon 765G i 120Hz displej za solidní cenu Redmi K30 5G: Snapdragon 765G i 120Hz displej za solidní cenu
Od společnosti Xiaomi a její podznačky Redmi jsme se dočkali nového smartphonu střední třídy Redmi K30 5G. Ten má 120Hz displej, podporuje 5G připojení a má i 6 fotoaparátů včetně dvou hloubkových senzorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem
Také letectví chce přecházet na elektrický pohon, pro které ale v nynější podobě není vůbec vhodný zejména kvůli těžkým akumulátorům. Společnost Habrour Air nicméně spouští první komerční lety s elektrickými letadly.
12.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zavádí prémiovou konektivitu za $9,99 měsíčně Tesla zavádí prémiovou konektivitu za $9,99 měsíčně
Ať se nám to líbí nebo ne, automobily pomalu přechází na model "auto jako služba". Vedle operativního leasingu to začíná být i pravidelné placení za některé funkce vozu. Tesla takto zavádí prémiovou konektivitu.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta
Autopilot ve vozech Tesla má možná další průšvih během posledních pár dnů. Pokud je výpověď řidiče pravdivá, pak autopilot nepoznal odstavené policejní auto a vrazil to přímo do něj. Přední část Tesly je napadrť.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek
Kontroverzní Tesla Cybertruck Elona Muska se opět objevila v reálném provozu. Tentokrát vůz řídil sám Musk na večeři v Malibu. Vyvolal velký zájem veřejnosti, nicméně ještě více zaujal tím, že se mu při výjezdu z parkoviště povedlo převrhnout patník.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala