www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km

Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km
, , aktualita
Elektromobily jsou často spojovány s tím, že jejich akumulátory nic nevydrží a za dva roky jsou zralé do šrotu. Jeden Německý řidič ale se svou Teslou Model S najel už jeden milion km. Je však pravdou, že toho dost vyměnil.
K oblíbeným
reklama
Kritikové elektromobilů často argumentují tím, že po dvou třech letech jsou jejich akumulátory na odpis. Německý řidič Hansjörg Freiherr v rozhovoru pro Auto Bild nicméně ukázal, že situace není tak špatná a akumulátory sice mohou odejít časově docela rychle, ale především jde o najeté kilometry a ve skutečnosti vydrží opravdu obrovské porce. Jeho Tesla Model S z roku 2013 totiž najela 1.000.000 km, což můžeme přepočíst na 25 objetí Země nebo 2,6násobek vzdálenosti Měsíce od Země. To nicméně znamená, že vůz každý den ujede v průměru přes 450 km, sám Freiherr pak říká, že ujede obvykle 600 km (patrně tolik nejezdí o víkendu).
 
Tesla Model S
Tesla Model S, ilustrační foto
 
Sám se snaží jezdit co nejúsporněji, takže jen zřídka překonává rychlost 120 km/h a jeho průměrná spotřeba činila naposledy 16,6 kWh na 100 km, což je na takto silné a velké auto výborná hodnota. Je pravdou, že tento milion se nepovedlo najet s jediným akumulátorem. Ten první byl už v rámci záruky vyměněn a stávající druhý akumulátor má i po 476.000 km stále 61,9 kWh, což znamená přes 82 % původního množství energie (75 kWh). Stále tak na jedno nabití ujede okolo 330 km, což ale znamená denně dvě nabíjení. Zhruba 40 % z nich je na Superchargerech a tento akumulátor byl nabit už 1613krát. Nabíjení na Superchargerech je zdarma, Freiherr se také snaží používat veřejné bezplatné stanice a vlastní energii ze solárních panelů. Tesla se mu takto hodně vyplácí, srovnatelné benzínové auto by na benzínu na milionu km projelo odhadem 3-3,5 mil. Kč, naftové o něco méně.
 
I když se elektromobily považují za velmi jednoduché stroje, což platí zejména o jejich elektromotorech, je také dobře známo, že ty od Tesly rozhodně nebyly zejména z počátku výroby vzorem spolehlivosti. Freiherr tak má ve voze už čtvrtý elektromotor, ten poslední zatím drží nejlépe a vůz pohání posledních 300 tisíc km. Všechny byly opět vyměněny v rámci záruky. Poněvadž brzdění zajišťuje rekuperace, brzdy mění jen každých 400 tisíc km, pneumatiky pak každých 50 tisíc km. Z dalších oprav tu máme výměnu přední nápravy, novou dotykovou obrazovku a nové zadní tlumiče. Celkově ho opravy vyšly na 13 tisíc EUR (0,4 Kč/km). Freiherr dále doufá, že bude první, kdo překoná milion mil (1,6 mil. km) a 2 miliony km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala