Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Model 3 předhání Leaf i Čínu: nejprodávanější EV na světě

12.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Za rok 2018 se navýšila produkce elektromobilu Tesla Model 3 natolik, že se díky tomu a velkému zájmu o něj stal nejprodávanějším elektromobilem na světě za loňský rok. Překonal i čínské vozy a japonský Nissan Leaf.
Elektromobil Tesla Model 3 je v posledních měsících velkým tématem. Trhá prodejní rekordy a zatímco elektromobily jako takové tvoří stále jen velmi malou část prodejů, Model 3 se prodává v takových objemech, že by mu to mohly závidět i klasická spalovací auta. Na serveru CleanTechnica se podívali na prodeje elektromobilů a za rok 2018 tu máme velmi zajímavá čísla. Loňskou jedničku v podobě čínského elektromobilu BAIC EV totiž vystřídala americká Tesla Model 3.
 
BAIC EV
 
Za loňský rok bylo prodáno 145.846 vozů, což znamená 7 % celého trhu s elektromobily. BAIC EV se propadl z prvního na druhé místo s 90.637 kusy. Na třetí místo se ze čtvrtého vyšvihl Nissan Leaf se 87.149 kusy. Oba tyto vozy tak mají zhruba 4% podíl na trhu.Tesla Model S si pohoršila a z druhé pozice se propadla až na čtvrtou s 50.045 kusy. Na pátém místě zůstává Tesla Model X, který si vzal 49.349 zářezů.
 
Tesla Model 3
 
Pak už se sem míchají čínské vozy BYD nebo JAC, kde se už do hry dostávají i plug-in hybridy. Z těch nám známých vozů tu máme na 9. pozici hybridní Toyotu Prius Prime (45.686 vozů) a Mitsubishi Outlander PHEV (41.888 vozů). Až na 11. pozici je další známý elektromobil Renault Zoe se 40.313 kusy. Celou statistiku si můžete prohlédnout na stránkách serveru. Další zajímavostí je to, že plug-in vozidla (elektromobily a plug-in hybridy) nyní tvoří 2,1 % celosvětových prodejů automobilů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama