Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Model 2 za 25 tisíc EUR by se nakonec měla vyrábět v Německu

7.11.2023, Milan Šurkala, aktualita
Tesla Model 2 za 25 tisíc EUR by se nakonec měla vyrábět v Německu
O menším voze Tesla se mluví už několik let, automobilka ho zatím ale ani nepředstavila, takže do výroby má patrně asi ještě hodně daleko. Nyní vychází najevo, že by se měl vyrábět v Německu.
Elektromobilka Tesla často představuje vozy mnohem dříve, než zahájí jejich výrobu. Takový Cybertruck byl představen v roce 2019, první kusy se sice sjely z výrobních linek v srpnu, ale výroba jako taková bude spuštěna až letos 30. listopadu [snad]. O připravovaném menším voze (rozměrově pod Modelem 3) se už také dlouho mluví, ten ale zatím nebyl ani představen. Prozatím se mu lidově říká Model 2 a důležité je u něj zejména to, že by měl být za cca 25 tisíc EUR. Prodejní cena by se tak u nás mohla odhadem pohybovat někde okolo 650-700 tisíc Kč, což by byl už do značné míry lidový elektromobil.
 
Tesla je schopna vyrábět elektromobily velmi levně (viz ceny Modelu 3) a nově přechází na revoluční způsob výroby, který má tyto náklady opět výrazně snížit (hovoří se až o 50 %). Původně se mluvilo o tom, že by Model 2 měl sjíždět z nové mexické továrny, ta však nabírá odklady, a nyní se zdá, že by se zahájení výroby tohoto vozu mohlo přesunout do Evropy.
 
Elon Musk totiž nedávno navštívil Velkou Británii i Německo, kde je jeho berlínská Gigafactory. Cílem byla jednání ohledně navýšení produkce Modelu Y, nicméně současně bylo potvrzeno, že Model 2 by měl být druhým vozem Tesla, který se bude vyrábět v evropské továrně. Ten by tak mohl konkurovat zejména levnějším elektromobilům jako MG 4 EV, BYD Dolphin nebo chystaným vozům Renault 5 a Volkswagen ID.2. U nich je sice slíbená podobná  cenovka, ale jak známe cenotvorbu těchto značek, těm se zrovna vytvářet levná EV moc nedaří.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama