Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla míří k soudu za nehodu autopilota v Modelu X

2.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Před více než rokem se stala závažná nehoda vozu Tesla Model X, při které zemřel inženýr Applu Walter Huang. Jeho rodina nyní žaluje automobilku kvůli funkci autopilota, který nedokázal zabránit nehodě a měl ji spíše způsobit.
Na jaře minulého roku, 23. března 2018, se stala tragická nehoda vozu Tesla Model X P100D modelového ročníku 2017, při které zemřel Walter Huang, inženýr ze společnosti Apple. Vůz tehdy při řízení autopilotem ve vysoké rychlosti narazil do betonové překážky. Pozůstalí dávají smrt svého blízkého za vinu automobilce, která dle jejich slov testuje betaverzi autopilota na skutečných řidičích, což je nepřípustné. Podali proto na Teslu žalobu, ve které automobilce vytýkají také absenci automatického brzdění před překážkou, což však není pravda. Vozy Tesla jsou tímto systémem standardně vybavovány.
 
 
Navíc se ukázalo, že Huang toho dne několikrát ignoroval výzvy autopilota o dotknutí se volantu. Huang byl opakovaně vyzván ke spolupráci a minimálně po dobu 6 sekund před nárazem se vůbec nevěnoval řízení a kontrole autopilota (což je nutno dělat, neboť autopilot ve stávající verzi vyžaduje neustálý dohled řidiče). Podle záznamů měl řidič jasný výhled na betonovou překážku a několik sekund na reakci, čehož ale nevyužil. Na druhou stranu je pravdou, že vůz před nárazem nejenže nebrzdil, ale dokonce zrychloval z 62 na téměř 71 mil za hodinu (ze 100 na 114 km/h). Tesla se zatím k podané žalobě nevyjádřila a my budeme dále sledovat vývoj této kauzy.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama