Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla dočasně zvýšila dojezd 60kWh vozů, aby snáze ujely hurikánu Irma

10.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Na jihovýchod USA se přiřítil hurikán Irma a dochází k evakuaci mnoha milionů lidí. Výrobce elektromobilů Tesla chce tento proces usnadnit a majitelům 60kWh vozů přes internet dočasně navýšil maximální dojezd.
USA a okolní ostrovní státy nyní čelí ničivému hurikánu Irma a dochází k evakuaci mnoha milionů lidí, na které se právě valí tato přírodní pohroma, spousta milionů lidí už své domovy opustila. Aby evakuace byla co nejjednodušší, automobilka Tesla přes internet dočasně navýšila maximální dojezd vozům s 60kWh baterií. Ty totiž ve skutečnosti mají 75kWh akumulátor a kapacita je jen softwarově seškrcena. Zájemce o 60kWh verzi auto získal o $5000 levněji a pokud měl později zájem o větší dojezd, stačilo jen doplatit zbytek (rozdíl mezi cenou 60kWh a 75kW varianty). Výrobce pak pomocí softwarového odemčení povolil nabíjet baterii až na 75 kWh, aniž by byl nutný zásah v podobě výměny baterie.
 
Tesla Model S
 
Vedle této výhody snadného navýšení dojezdu elektromobilu bez nutnosti měnit baterii to má pochopitelně i nevýhodu. Taková baterie je totiž zhruba o 100 kilogramů těžší než by tomu bylo, kdyby měla 60 kWh i "hardwarově". Většina lidí tento upgrade nakonec učinila, a proto už 60kWh varianta nedávno vypadla z nabídky. Pokud tedy někdo tento upgrade neprovedl a bydlí v oblasti, ve které se předpokládá řádění ničivého živlu, bylo mu těchto 15 kWh dočasně odemčeno, aby měl útěk o něco jednodušší.
 
Toto by mělo prodloužit dojezd o téměř 50 mil (okolo 70-80 kilometrů). Příliš velkou změnu ale nelze čekat, neboť nabíjení baterie sice nebude tak časté, ale bude na druhou stranu delší (je potřeba nabít o 15 kWh více, což pochopitelně zabere delší dobu a ve výsledku se mnoho času neušetří).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama