Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla chce zkrátit čekání na severských Superchargerech, zkouší slevy

16.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
U elektromobilů se často straší tím, že budou všechny nabíječky zabrané a musí se dlouho čekat na uvolnění. Tesla proto v Norsku a Švédsku zkouší program slev, aby lépe rozložila zátěž na svých Superchargerech.
Zima umí být hodně pro elektromobily hodně nepříjemná. Dojezd se zkracuje a lidé tak musí častěji k nabíječkám. Mnozí tak proti elektromobilům vytahují právě tento argument, který je podporován ještě tím, že kapacita stanic není neomezená a počet nabíjecích stojanů nemusí stačit pro všechny. Pokud jsou všechny stojany zabrané, uživatel tak musí čekat, než vůbec může připojit své auto k nabíjecímu konektoru. Automobilka Tesla to chce v Norsku a Švédsku vyřešit tím, že ve vybrané dny mimo špičku sníží cenu nabíjení na svých Superchargerech, aby byli lidé motivováni jezdit i v jiné dny a lépe se rozložila zátěž.
 
Tesla Supercharger
ilustrační obrázek, autor: Jakob Härter, CC BY-SA 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Na norských Superchargerech nyní činí cena 2,57 NOK (6,5 Kč) za kWh, přičemž ve vybrané dny by se měla snížit zhruba na polovinu (cca 3,25 Kč za kWh). Má se tak stát v soboty 20. února, 27. února a 6. března. Tesla tímto vyzkouší, zda bude nižší cena motivovat řidiče cestovat a nabíjet v jiné dny. Pokud se to ujme, je možné, že k podobným krokům bude přistupovat častěji (příp. se to stane standardem).
 
Zajímavé nicméně je, že zrovna Tesla s dlouhými čekacími dobami nemá až tak velký problém. Během července 2020 se 98,3 % řidičů dočkalo nabíjecího stojanu do 10 minut, nicméně v zimních měsících se toto číslo může snižovat (nemluvě o tom, jak se bude zvyšovat počet vozů Tesla na silnicích). Tesla chce nepříjemným situacím předcházet i vybudováním ještě širší sítě nabíječek Supercharger. Jen v tomto roce by jich mělo být postaveno více než 30. K dnešku je v Norsku 72 stanic s 1006 nabíjecími stojany.
 
Zdroj: tv2.no


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama