Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Téměř exkluzivně: Týden s LG Optimus 7 a Windows Phone 7

4.10.2010, Pavel Koza, preview
S blížícím se oficiálním uvedením nové platformy Windows Phone 7 na trh roste i aktivita výrobců a jejich PR agentur, které se snaží strhnout na svůj budoucí prodejní hit co nejvíce pozornosti.
Kapitoly článku:
  1. Téměř exkluzivně: Týden s LG Optimus 7 a Windows Phone 7
  2. Systém Windows Phone 7 a co se mi líbí...
  3. ...a co se mi moc nelíbí, závěr
V případě českého LG se to bezesporu povedlo, protože právě zařízení této značky měli možnost si někteří novináři v rámci několikadenního testu důkladně osahat a ozkoušet. Já měl tu čest být mezi nimi a tak vám dnes mohu nabídnout svůj vlastní pohled na nové zařízení nazvané LG Optimus 7 a především novou verzi operačního systému od Microsoftu.

Na úvod ale mám jedno důležité upozornění. Testované zařízení bylo ve všech ohledech předprodukčním vzorkem. Ani hardware, ani software, ani pro Windows Phone 7 velmi důležité webové služby nebyl k dispozici v podobě, v jaké budou k dispozici v okamžiku prodeje, což je nutné mít při čtení na zřeteli. Zápůjčka zařízení byla rovněž podmíněna souhlasem s několika požadavky, takže mimo jiné není k dispozici video z reálného používání; rád bych ale zdůraznil, že veškeré požadavky se týkaly formy a nikoliv obsahu článku. Berte to tedy jen jako ochutnávku, hlavní chod na vaše monitory dorazí za několik týdnů, až budou k dispozici finální produkty.


Zařízení LG Optimus 7


Nejdříve si prohlédneme samotné zařízení. Pro novou generaci svého mobilního operačního systému se Microsoft rozhodl pozměnit strategii týkající se hardwarových parametrů. Nedostatečně schopný hardware totiž patřil k nejčastějším stížnostem uživatelů některých zařízení se starší verzí systému a jejich frustrace padala mnohem častěji na hlavu výrobce operačního systému než samotného zařízení. Microsoft se tedy rozhodl těmto věcem předcházet a stanovil hranici minimální hardwarové specifikaci pro zařízení s Windows Phone 7 (tzv. chassis) tak, aby zařízení za žádných okolností netrpělo nedostatkem výkonu.

Vzhledem k tomu, že tato hranice byla stanovena jen malý kousek od toho nejlepšího, co lze v současnosti na trhu mobilního hardware pořídit, má toto omezení ve svém důsledku na svědomí velkou uniformitu dosud (neoficiálně) známých zařízení. Velký vliv na to samozřejmě má i požadavek na jednotné ovládání jako je trojice tlačítek pod displejem nebo extra tlačítko pro fotoaparát, ale faktem zůstává, že velké rozdíly mezi jednotlivými modely asi nenajdeme.

Jestli se vám zařízení líbí nebo ne nechám na vás, my si víc budeme všímat konektorů a ovládacích prvků. Kromě již zmíněných tlačítek pod displejem a pro focení má uživatel k dispozici i dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Konektory najdeme na zařízení dva, kromě klasického microUSB pro nabíjení a synchronizaci je to už jen audiokonektor pro připojení sluchátek o průměru 3,5 milimetrů. Po sundání zadního krytu najdeme baterii s velmi sympatickou kapacitou 1500 mAh a slot pro SIMkartu; slot pro paměťovou kartu budeme hledat marně, ovšem to je vlastnost systému a nikoliv opomenutí výrobce.

Většinu parametrů zařízení halí opar tajemství a asi i v budoucnu nebude na papírovou specifikaci kladen takový důraz, jako v minulosti. Všechny parametry zde uváděné tedy berte jen jako orientační podle toho, co jsem byl schopen zjistit. Displej je klasický WVGA s rozlišením 480 x 800 bodů a úhlopříčkou 96 milimetrů s velmi dobrou kvalitou obrazu. Podle mého názoru nejde o AMOLED, obraz je na něj až příliš ostrý. K dispozici je samozřejmě senzor pro automatickou regulaci podsvícení a senzor pro automatické otáčení podle naklonění, nemluvě o senzoru přiblížení pro automatické vypínání displeje při telefonování.

Možnosti komunikace jsou na Windows Phone zařízení klasické, kromě několikapásmového telefonního a datového HSPA modulu je k dispozici i WiFi, Bluetooth a USB. Pro přesné určení pozice je v zařízení určen GPS modul, jako jediná viditelná paměť je v přehledu uvedeno 16 úložiště. Jako poslední je patrná přítomnost digitálního fotoaparátu s rozlišením 5 megapixelů, přesvětlovací LEDkou a zrcátkem pro focení sebe sama, který je schopný fotit snímky až do rozlišení 2592x1944, případně natáčet video v rozlišení 720p.

Celkově se LG Optimus 7 jeví jako slušný kus "železa" s kvalitním zpracováním, kovovým krytem baterie a zajímavými rozměry, ale jak jsem psal již na úvod, tato specifikace se ještě může změnit.
reklama