Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Telefon nechte v kapse. Google testuje nový způsob platby

3.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google oznámil platební aplikaci Hands Free, při jejímž používání nemusí uživatel vůbec vytahovat smartphone z kapsy či kabelky. Platby pomocí mobilních telefonů jsou stále na vzestupu, nová služba Samsung Pay by mohla v počtu plateb brzy porazit i Apple Pay.
Google pracuje na vývoji služby Hands Free už nějaký pátek, tento týden ovšem konečně spustil veřejné testování, i když jen ve velmi limitované míře. Nový způsob platby není zatím součástí Android Pay, i když v budoucnu by se to mohlo změnit. Zatím je ovšem nutné stáhnout Hands Free jako samostatnou aplikaci, která je dostupná pro Android a iOS.

Platba pomocí nové služby je opravdu extrémně jednoduchá. Stačí jen říct, že budete platit pomocí Googlu a následně budete obsluhou vyzváni k prozrazení vašich iniciálů, aby mohlo být podle profilového obrázku na Googlu ověřeno, zda jste opravdu uživatelem daného účtu. V některých prodejnách je ovšem umístěna kamera, takže ověření identity proběhne automaticky a platba tak zabere jen pár sekund.

Za celou dobu platby tedy není nutné smartphone vůbec brát do ruky, po úspěšném dokončení platby vám na displeji vyskočí upozornění. Hands Free se tedy může hodit v případě, že máte zrovna plné ruce nebo jste jen líní hledat telefon v tašce. Služba vyžaduje zapnuté bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth k ověření, zda se opravdu nacházíte v bezprostřední blízkosti platebního terminálu.

Testovací režim byl zatím spuštěn jen ve vybraných restauracích řetězců McDonald's a Papa John's, jinde zatím není možné Hands Free vyzkoušet. Pokud půjde vše podle plánu, bude v budoucnu nová platební metoda spuštěna na více místech v USA. V tuto chvíli Google prvním uživatelům služby nabízí dárkový kupon v hodnotě 5 dolarů, který je možné uplatnit v některé z výše uvedených restaurací využívající Hands Free.

Placení pomocí mobilního telefonu je ve Spojených státech na vzestupu. Každý měsíc zaznamená služba Android Pay okolo 1,5 milionu nových registrací a v současné době je možné využít u asi 2 milionu prodejců. Alespoň jednou za měsíc zaplatí pomocí Android Pay 5 milionů uživatelů. Konkurenční Apple Pay má měsíčně dokonce 12 milionů uživatelů, ve srovnání se službou od Googlu je ovšem dostupný na více trzích než jen v USA.

Velmi se daří také službě Samsung Pay, která byla spuštěna teprve v září loňského roku. I přesto, že je ve světě mobilních plateb nováčkem a je podporována jen několika smartphony Galaxy, stačila získat už 5 milionů uživatelů, kteří utratili už 500 milionů dolarů. Služba je zatím dostupná jen v USA a Jižní Koreji, v blízké době je ovšem plánováno také rozšíření do Austrálie, Brazílie, Kanady, Singapuru, Španělska a Velké Británie. Samsung Pay se oproti konkurenčním platformám liší v tom, že nevyžaduje platební terminály s NFC, zvládne totiž emulovat magnetický proužek z běžné platební karty.

Zdroj: Phonearena.com, Bloomberg.com
reklama