Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Systém zabírá v Galaxy S7 až čtvrtinu interní paměti

2.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Operační systém zabírá ve vnitřním úložišti Samsungu Galaxy S7 až 8 GB, a to už po prvním spuštění smartphone. Nová vlajková loď navíc neumožňuje využívat micro SD kartu jako interní paměť, ačkoliv tuto funkci podporuje Android 6.0.
Samsung je nechvalně proslulý svou přebobtnalou uživatelskou nadstavbou TouchWiz, která kvůli mnohým funkcím, předinstalovaným aplikacím i upravenému vzhledu zabírá značnou část interní paměti telefonu. Nejvíce prostoru systém pochopitelně vyžaduje v modelech nejvyšší třídy, kde jihokorejský výrobce nabízí nejvíce nadstandardních funkcí.

Výjimkou bohužel není ani nedávno představená vlajková loď. Redaktoři webu Droid-life.com zjistili, že v modelu Galaxy S7 si operační systém Android 6.0 Marshmallow a uživatelská nadstavba TouchWiz ukrojí z interní paměti až 8 GB. To je největší problém u varianty s 32GB úložištěm, kde pro uživatelská data a aplikace už mnoho prostoru nezbyde.

Naštěstí ovšem Galaxy S7 vrací micro SD slot, který u loňského Galaxy S6 chyběl. Majitelé žhavé novinky mohou pomocí paměťové karty zvětšit dostupný prostor až o 200 GB. Je tady ovšem další háček, Samsung totiž ve smartphonu nepodporuje funkci označovanou jako „adoptive storage“, která umožňuje spojit micro SD kartu s interním úložištěm a zvětšit tak jeho velikost.

Tato funkce je sice standardní součástí Androidu 6.0 Marshmallow, výrobce zařízení ji ovšem může ve svých modelech zakázat. Udělal to nejen Samsung u Galaxy S7 a S7 Edge, ale také LG u svého nového top modelu G5. Je navíc dost možné, že se k podobnému kroku v budoucnu rozhodnou i další výrobci smartphonů. Samsung totiž rovnou uvádí důvody, proč tak učinil u Galaxy S7.

Výrobce totiž počítá s tím, že většina uživatelů bude paměťovou kartu využívat také k přesunu souborů, jako jsou fotografie a videa, z telefonu do notebooku, tabletu či jiného zařízení a zpět. Jenže jakmile je micro SD karta považována za součást interní paměti telefonu, nefunguje jako velkokapacitní úložiště, takže by uživatel přišel o možnost používat paměťovku k přesunu souborů.

Kromě toho může po prvním vložení micro SD karty do zařízení dojít k jejímu kompletnímu smazání, aby mohla být využívána jako interní paměť. Funkce „adoptive storage“ je zaměřena spíše na levné telefony z rozvojových trhů, které mají 4GB až 8GB interní úložiště, uživatelům Galaxy S7 by mohla naopak způsobit více škody než užitku.
I přes chybějící podporu „adoptive storage“ bude možné micro SD kartu v Galaxy S7 použít k ukládání nejrůznějších typů souborů a také nemalé části aplikací, pokud to umožňují její vývojáři.

Zdroj: Droid-life.com, Phonearena.com
reklama