Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Švýcaři si budou kupovat bitcoiny na nádražích

13.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Švýcarské dráhy přišli s novým způsobem, jak si budou moct obyvatelé této země nakupovat bitcoiny. K těmto účelům budou používány jízdenkové automaty, uživatel ovšem bude muset mít smartphone a švýcarské telefonní číslo.
Švýcarské třicetitisícové město Zug letos v létě začalo jako první na světě zkušebně přijímat platby v bitcoinech. A právě v této zemi byl spuštěn další experiment, který usnadní používání kryptoměny. Švýcarské spolkové dráhy (SBB) oznámily, že ve spolupráci se společnosti SweePay nabídnou možnost směny švýcarských franků za bitcoiny ve všech automatech na vlakové jízdenky, které se nacházejí na nádražích. A jak to bude fungovat? Uživatel přijde k automatu a vybere možnost dobití bitcoinů, na displeji se následně zobrazí QR kód, který naskenuje pomocí smartphonu s nainstalovanou bitcoinovou peněženkou. Směnit je možné částku v rozmezí 20 až 500 franků, tedy přibližně 500 až 12 600 Kč. Platit je možné pouze v hotovosti, nikoliv kreditní kartou.

Služba má ovšem ještě jednu podmínku, je totiž nutné vlastnit švýcarské telefonní číslo, na které přijde bezpečnostní kód (mTAN). Tím se nejen omezuje přístup ke službě pro návštěvníky země s cizí SIM kartou, ale především se narušuje pocit anonymity při směňování virtuální měny. Švýcarské dráhy také zatím nespustili možnost nákupu jízdních dokladů za bitcoiny, i když v budoucnu by se to mohlo změnit. Celý projekt nákupu bitcoinů v nádražních automatech je nyní ve zkušebním provozu, který potrvá dva roky.

Pomocí kryptoměny je možné platit na více než 10 000 místech po celém světě, a samozřejmě také online. S bitcoiny zatím experimentují spíše soukromé společnosti, naopak veřejné orgány jsou v tomto ohledu v naprosté většině případů odmítavé, nebo dokonce kritické. Jak ovšem ukazují příklady ze Švýcarska, nemusí tomu tak být vždy.

Zdroj: Engadget.com
reklama