www.svetmobilne.cz
>
>
>

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %
, , aktualita
Agentura AAA provedla výzkum nízkých teplot na dojezd elektromobilů. A čísla to opravdu nejsou pěkná. Už při nepříliš velkých mrazech měl dojezd vozů klesnout o více než 40 %. Každých 100 km dojezdu by se mělo smrsknout na méně než 60 km.
K oblíbeným
reklama
Dojezd elektromobilů je bedlivě sledovaným tématem. Už na papíře tyto hodnoty vypadají dobře jen zřídka. V praxi ale řidiči obvykle i za dobrého počasí dosahují o něco nižších hodnot, zejména pokud jsou tyto papírové hodnoty podle starých velmi nepřesných norem. Když se k tomu ale přidá nepříznivé počasí, jde to do ještě horších čísel. Agentura AAA se na problém podívala, vzala pět aut na zkušebnu, kde mohla řídit teplotu a vyzkoušela jejich dojezd. Do testu se dostaly elektromobily BMW i3s, Chevrolet Bolt a Nissan Leaf z roku 2018 a pak ještě Tesla Model S 75D a VW e-Golf z roku 2017.
 
 
Za základ byla použita teplota 24 °C (75 °F) a studovalo se, jak se změní dojezd při velké zimě i teplu. Zimou zde bylo -7 °C (20 °F), vysokou teplotou pak 35 °C (95 °F). Pokud jde jen o dojezd bez využívání topení či klimatizace, pak výše zmíněné mrazy ukously z dojezdu průměrně 12 %. Při využití topení byl ale průměr mnohem vyšší a dojezd elektromobilů klesl o opravdu velmi výrazných 41 %. To znamená, že 100 km dojezdu při 24°C teplotě se smrskne na pouhých 59 km dojezdu při -7°C mrazu se zapnutým topením.
 
V tomto je zásadní nevýhoda spalovacích motorů v jejich nízké účinnosti paradoxně hlavní
výhodou. Ty využívají odpadní teplo k topení, zatímco elektromobil je tak účinný, že odpadního tepla je velmi málo a teplo tak musí vyrábět, což stojí drahocennou energii. Ještě připomeňme, že reální uživatelé elektromobilů Tesla obvykle reportují snižování dojezdu v zimě o 20-40 %, což zhruba odpovídá výsledkům zjištěným ve studii.
 
Pokud jde o vysoké teploty (v tomto případě 35 °C proti 24 °C), pak dojezd klesl o 4 %. S využitím klimatizace se ale situace značně změnila a dojezd klesl o 17 %. Zde si už elektromobily nemají se spalovacími auty moc co vyčítat, protože klimatizace zvyšuje spotřebu a omezuje dojezd i u spalovacích aut.
 
Elektromobil
24 °C
-7 °C
-7 °C (topení)
35 °C
35 °C (klimatizace)
BMW i3s
204 km
-20 %
-50 %
-4 %
-21 %
Chevrolet Bolt
389 km
-10 %
-47 %
-2 %
-19 %
Nissan Leaf
225 km
-11 %
-31 %
-2 %
-12 %
Tesla Model S 75D
385 km
-11 %
-38 %
-7 %
-16 %
VW e-Golf
200 km
-7 %
-36 %
-3 %
-19 %
 
Jak vidíme z tabulky, s přehledem nejhůře je na tom BMW i3s, kterému se dojezd propadá zdaleka nejvíce. V zimě je to bez topení dvakrát více než ostatním (-20 % proti cca -10 %) a s topením padá na polovinu. Rovněž za tepla to není žádná sláva a jeho klimatizace rovněž z dojezdu ubrala nejvíce ze všech. Hodně špatně je na tom i Chevrolet Bolt, jehož topení o klimatizace ubírají velké množství dojezdu. Naproti tomu v případě nevyužití těchto pomocníků se kvůli extrémním teplotám dojezd až tak nepropadá a patří naopak k nejlepším. Tesla a VW jsou ve středu pole a vítězem je pak Nissan Leaf. Ten i v zimě sníží dojezd o méně než třetinu a ani s klimatizací to při -12 % není tak špatné jako u ostatních. Celou studii si můžete přečíst na stránkách aaa.com.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala