www.svetmobilne.cz
>
>
>

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %
, , aktualita
Agentura AAA provedla výzkum nízkých teplot na dojezd elektromobilů. A čísla to opravdu nejsou pěkná. Už při nepříliš velkých mrazech měl dojezd vozů klesnout o více než 40 %. Každých 100 km dojezdu by se mělo smrsknout na méně než 60 km.
K oblíbeným
reklama
Dojezd elektromobilů je bedlivě sledovaným tématem. Už na papíře tyto hodnoty vypadají dobře jen zřídka. V praxi ale řidiči obvykle i za dobrého počasí dosahují o něco nižších hodnot, zejména pokud jsou tyto papírové hodnoty podle starých velmi nepřesných norem. Když se k tomu ale přidá nepříznivé počasí, jde to do ještě horších čísel. Agentura AAA se na problém podívala, vzala pět aut na zkušebnu, kde mohla řídit teplotu a vyzkoušela jejich dojezd. Do testu se dostaly elektromobily BMW i3s, Chevrolet Bolt a Nissan Leaf z roku 2018 a pak ještě Tesla Model S 75D a VW e-Golf z roku 2017.
 
 
Za základ byla použita teplota 24 °C (75 °F) a studovalo se, jak se změní dojezd při velké zimě i teplu. Zimou zde bylo -7 °C (20 °F), vysokou teplotou pak 35 °C (95 °F). Pokud jde jen o dojezd bez využívání topení či klimatizace, pak výše zmíněné mrazy ukously z dojezdu průměrně 12 %. Při využití topení byl ale průměr mnohem vyšší a dojezd elektromobilů klesl o opravdu velmi výrazných 41 %. To znamená, že 100 km dojezdu při 24°C teplotě se smrskne na pouhých 59 km dojezdu při -7°C mrazu se zapnutým topením.
 
V tomto je zásadní nevýhoda spalovacích motorů v jejich nízké účinnosti paradoxně hlavní
výhodou. Ty využívají odpadní teplo k topení, zatímco elektromobil je tak účinný, že odpadního tepla je velmi málo a teplo tak musí vyrábět, což stojí drahocennou energii. Ještě připomeňme, že reální uživatelé elektromobilů Tesla obvykle reportují snižování dojezdu v zimě o 20-40 %, což zhruba odpovídá výsledkům zjištěným ve studii.
 
Pokud jde o vysoké teploty (v tomto případě 35 °C proti 24 °C), pak dojezd klesl o 4 %. S využitím klimatizace se ale situace značně změnila a dojezd klesl o 17 %. Zde si už elektromobily nemají se spalovacími auty moc co vyčítat, protože klimatizace zvyšuje spotřebu a omezuje dojezd i u spalovacích aut.
 
Elektromobil
24 °C
-7 °C
-7 °C (topení)
35 °C
35 °C (klimatizace)
BMW i3s
204 km
-20 %
-50 %
-4 %
-21 %
Chevrolet Bolt
389 km
-10 %
-47 %
-2 %
-19 %
Nissan Leaf
225 km
-11 %
-31 %
-2 %
-12 %
Tesla Model S 75D
385 km
-11 %
-38 %
-7 %
-16 %
VW e-Golf
200 km
-7 %
-36 %
-3 %
-19 %
 
Jak vidíme z tabulky, s přehledem nejhůře je na tom BMW i3s, kterému se dojezd propadá zdaleka nejvíce. V zimě je to bez topení dvakrát více než ostatním (-20 % proti cca -10 %) a s topením padá na polovinu. Rovněž za tepla to není žádná sláva a jeho klimatizace rovněž z dojezdu ubrala nejvíce ze všech. Hodně špatně je na tom i Chevrolet Bolt, jehož topení o klimatizace ubírají velké množství dojezdu. Naproti tomu v případě nevyužití těchto pomocníků se kvůli extrémním teplotám dojezd až tak nepropadá a patří naopak k nejlepším. Tesla a VW jsou ve středu pole a vítězem je pak Nissan Leaf. Ten i v zimě sníží dojezd o méně než třetinu a ani s klimatizací to při -12 % není tak špatné jako u ostatních. Celou studii si můžete přečíst na stránkách aaa.com.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách
Asus v tichosti představil nástupce loňského modelu ZenFone Live (L1), který přináší několik drobných vylepšení výbavy. A z hlediska designu si zákazníci mohou vybrat z nových dvoubarevných variant. Hlavní zbraní by ovšem měla zůstat cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1 Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1
Huawei vydal dlouhý seznam smartphonů a tabletů, které na čínském trhu obdrží aktualizaci na EMUI 9.1, nejčerstvější verzi uživatelské nadstavby. V seznamu nalezneme také modely od dceřiné značky Honor.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie
Xiaomi nemá dobrou zprávu pro majitele dvou levných a velmi populárních smartphonů Redmi. Ani přes předchozí sliby totiž tyto modely nejspíš neobdrží aktualizaci na Android 9.0 Pie. Nasvědčují tomu informace na fóru MIUI.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře