www.svetmobilne.cz
>
>
>

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %

Studie tvrdí, že zima snižuje dojezd EV o 40 %
, , aktualita
Agentura AAA provedla výzkum nízkých teplot na dojezd elektromobilů. A čísla to opravdu nejsou pěkná. Už při nepříliš velkých mrazech měl dojezd vozů klesnout o více než 40 %. Každých 100 km dojezdu by se mělo smrsknout na méně než 60 km.
reklama
Dojezd elektromobilů je bedlivě sledovaným tématem. Už na papíře tyto hodnoty vypadají dobře jen zřídka. V praxi ale řidiči obvykle i za dobrého počasí dosahují o něco nižších hodnot, zejména pokud jsou tyto papírové hodnoty podle starých velmi nepřesných norem. Když se k tomu ale přidá nepříznivé počasí, jde to do ještě horších čísel. Agentura AAA se na problém podívala, vzala pět aut na zkušebnu, kde mohla řídit teplotu a vyzkoušela jejich dojezd. Do testu se dostaly elektromobily BMW i3s, Chevrolet Bolt a Nissan Leaf z roku 2018 a pak ještě Tesla Model S 75D a VW e-Golf z roku 2017.
 
 
Za základ byla použita teplota 24 °C (75 °F) a studovalo se, jak se změní dojezd při velké zimě i teplu. Zimou zde bylo -7 °C (20 °F), vysokou teplotou pak 35 °C (95 °F). Pokud jde jen o dojezd bez využívání topení či klimatizace, pak výše zmíněné mrazy ukously z dojezdu průměrně 12 %. Při využití topení byl ale průměr mnohem vyšší a dojezd elektromobilů klesl o opravdu velmi výrazných 41 %. To znamená, že 100 km dojezdu při 24°C teplotě se smrskne na pouhých 59 km dojezdu při -7°C mrazu se zapnutým topením.
 
V tomto je zásadní nevýhoda spalovacích motorů v jejich nízké účinnosti paradoxně hlavní
výhodou. Ty využívají odpadní teplo k topení, zatímco elektromobil je tak účinný, že odpadního tepla je velmi málo a teplo tak musí vyrábět, což stojí drahocennou energii. Ještě připomeňme, že reální uživatelé elektromobilů Tesla obvykle reportují snižování dojezdu v zimě o 20-40 %, což zhruba odpovídá výsledkům zjištěným ve studii.
 
Pokud jde o vysoké teploty (v tomto případě 35 °C proti 24 °C), pak dojezd klesl o 4 %. S využitím klimatizace se ale situace značně změnila a dojezd klesl o 17 %. Zde si už elektromobily nemají se spalovacími auty moc co vyčítat, protože klimatizace zvyšuje spotřebu a omezuje dojezd i u spalovacích aut.
 
Elektromobil
24 °C
-7 °C
-7 °C (topení)
35 °C
35 °C (klimatizace)
BMW i3s
204 km
-20 %
-50 %
-4 %
-21 %
Chevrolet Bolt
389 km
-10 %
-47 %
-2 %
-19 %
Nissan Leaf
225 km
-11 %
-31 %
-2 %
-12 %
Tesla Model S 75D
385 km
-11 %
-38 %
-7 %
-16 %
VW e-Golf
200 km
-7 %
-36 %
-3 %
-19 %
 
Jak vidíme z tabulky, s přehledem nejhůře je na tom BMW i3s, kterému se dojezd propadá zdaleka nejvíce. V zimě je to bez topení dvakrát více než ostatním (-20 % proti cca -10 %) a s topením padá na polovinu. Rovněž za tepla to není žádná sláva a jeho klimatizace rovněž z dojezdu ubrala nejvíce ze všech. Hodně špatně je na tom i Chevrolet Bolt, jehož topení o klimatizace ubírají velké množství dojezdu. Naproti tomu v případě nevyužití těchto pomocníků se kvůli extrémním teplotám dojezd až tak nepropadá a patří naopak k nejlepším. Tesla a VW jsou ve středu pole a vítězem je pak Nissan Leaf. Ten i v zimě sníží dojezd o méně než třetinu a ani s klimatizací to při -12 % není tak špatné jako u ostatních. Celou studii si můžete přečíst na stránkách aaa.com.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik