www.svetmobilne.cz
>
>

Studie říká, že elektromobily jsou ekologičtější v 95 % světa

Studie říká, že elektromobily jsou ekologičtější v 95 % světa
, , aktualita
Univerzity z Exeteru, Cambridge a Nijmegenu provedly výzkum, zda jsou elektrická auta skutečně ekologičtější. Výroba elektřiny i akumulátorů totiž produkuje spoustu emisí a je otázkou, zda se to vyplatí. Dle výzkumu ano, v 95 % případů.
K oblíbeným
reklama
Elektromobilita rozhodně není úplně čistá. I když nezpůsobuje lokální emise při provozu auta, máme tu problém s výrobou elektřiny i akumulátorů. Právě na to se podívali vědci z univerzit v Exeteru, Cambridge a Nijmegenu. Hlavní ideou jejich studie bylo to, že výsledky se mohou značně lišit podle konkrétních států, neboť každý stát má jiný energetický mix a nelze tedy vyvodit jeden všeobsahující závěr. Ostatně toto se ukázalo už v minulosti při mnoho záměrně zavádějících studiích.
 
Nabíjení EV
autor: Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Jedna z nejslavnějších, která ukazovala, že je Tesla horší než BMW, si celou záležitost přiohnula na několika místech, aby EV záměrně vyšlo jako méně ekologické. Proti Tesle bylo postaveno BMW s méně než polovičním výkonem, v o dvě třídy nižší kategorii, a ještě se to celé posadilo do Hong Kongu, kde je drtivá většina elektřina produkována uhelnými elektrárnami. Pak není divu, že to vyšlo negativně pro EV. Přitom už srovnání srovnatelného BMW (podobné velikosti a výkonu) by i v Hong Kongu změnilo výsledek v mírný prospěch EV.
 
Autoři tak vzali 59 států po celém světě, spočítali emise z výroby elektřiny a produkčního cyklu spojeného s elektromobilitou, přičemž jim vyšlo, že v 53 regionech z 59 studovaných je EV ekologičtějším řešením. Celkem šlo o 95 % světa (regiony totiž mohou mít různou velikost). Např. ve Švédsku nebo Francii, kde je velké zastoupení emisně čistější výroby elektřiny (např. jádrem), jsou emise o 70 % nižší než u vozů se spalovacím motorem. Ve Velké Británii je to např. o 30 % a mezi výjimky, které jsou na tom ve výsledku hůře, patří Polsko.
 
Zdroj: cam.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval
Přílišné spoléhání se na dotykovou obrazovku se nelíbí většině řidičů. Elektromobily Tesla jsou v tomto asi nejhorší a ovládání přes displej se vymstilo jednomu německému řidiči. Při nastavování stěračů havaroval.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Autopilot: jedna nehoda každých 7,29 milionu km Tesla Autopilot: jedna nehoda každých 7,29 milionu km
Automobilka Tesla vydala svou pravidelnou zprávu o počtu nehod Autopilota. Ten má nehodu jen každých 7,29 milionu km, což je téměř 10krát více než je americký průměr. Jde však o pokles proti minulému čtvrtletí.
2.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář