www.svetmobilne.cz
>
>

Studie říká, že elektromobily jsou ekologičtější v 95 % světa

Studie říká, že elektromobily jsou ekologičtější v 95 % světa
, , aktualita
Univerzity z Exeteru, Cambridge a Nijmegenu provedly výzkum, zda jsou elektrická auta skutečně ekologičtější. Výroba elektřiny i akumulátorů totiž produkuje spoustu emisí a je otázkou, zda se to vyplatí. Dle výzkumu ano, v 95 % případů.
K oblíbeným
reklama
Elektromobilita rozhodně není úplně čistá. I když nezpůsobuje lokální emise při provozu auta, máme tu problém s výrobou elektřiny i akumulátorů. Právě na to se podívali vědci z univerzit v Exeteru, Cambridge a Nijmegenu. Hlavní ideou jejich studie bylo to, že výsledky se mohou značně lišit podle konkrétních států, neboť každý stát má jiný energetický mix a nelze tedy vyvodit jeden všeobsahující závěr. Ostatně toto se ukázalo už v minulosti při mnoho záměrně zavádějících studiích.
 
Nabíjení EV
autor: Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Jedna z nejslavnějších, která ukazovala, že je Tesla horší než BMW, si celou záležitost přiohnula na několika místech, aby EV záměrně vyšlo jako méně ekologické. Proti Tesle bylo postaveno BMW s méně než polovičním výkonem, v o dvě třídy nižší kategorii, a ještě se to celé posadilo do Hong Kongu, kde je drtivá většina elektřina produkována uhelnými elektrárnami. Pak není divu, že to vyšlo negativně pro EV. Přitom už srovnání srovnatelného BMW (podobné velikosti a výkonu) by i v Hong Kongu změnilo výsledek v mírný prospěch EV.
 
Autoři tak vzali 59 států po celém světě, spočítali emise z výroby elektřiny a produkčního cyklu spojeného s elektromobilitou, přičemž jim vyšlo, že v 53 regionech z 59 studovaných je EV ekologičtějším řešením. Celkem šlo o 95 % světa (regiony totiž mohou mít různou velikost). Např. ve Švédsku nebo Francii, kde je velké zastoupení emisně čistější výroby elektřiny (např. jádrem), jsou emise o 70 % nižší než u vozů se spalovacím motorem. Ve Velké Británii je to např. o 30 % a mezi výjimky, které jsou na tom ve výsledku hůře, patří Polsko.
 
Zdroj: cam.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pokémon Go dosahuje rekordních zisků i přesto, že hráči sedí doma Pokémon Go dosahuje rekordních zisků i přesto, že hráči sedí doma
Pokémon Go rozhodně nezmizel v propadlišti dějin. Po rekordním roce 2019 hru patrně nezastaví ani pandemie koronaviru, během kterého výdělky vývojářů naopak rostou. Hráči ovšem čím dál častěji porušují vládní nařízení.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Mi 10 Lite: první cenově dostupný 5G smartphone Xiaomi Mi 10 Lite: první cenově dostupný 5G smartphone
Chcete být mezi prvními majiteli 5G smartphonů, ale nechcete za něj utrácet astronomické sumy? Xiaomi představilo novinku Mi 10 Lite 5G, která vám udělá radost. Přinášíme vám její evropskou cenou i srovnání s modely Mi 10 a Mi 10 Pro.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
VPN v novém iOS 13.3.1 a 13.4 trpí na bezpečnostní bug VPN v novém iOS 13.3.1 a 13.4 trpí na bezpečnostní bug
Společnosti Apple se v posledních verzích mobilního operačního systému iOS povedlo vyrobit nepříjemnou chybu. VPN připojení totiž může vykazovat bezpečnostní bug, který nemusí chránit všechna datová spojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Externí chladič od Xiaomi zchladí smartphone až na -14 °C Externí chladič od Xiaomi zchladí smartphone až na -14 °C
Přehřívá se vám smartphone během hraní her? Řešením by mohl být externí chladič Xiaomi Black Shark FunCooler Pro, který je kompatibilní i s modely jiných značek. Toto příslušenství zvládne podle videa bleskurychle dosáhnout teploty hluboko pod bodem mrazu.
27.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Ford a GM mluví o elektromobilitě: plány ale ukazují, že to nemyslí moc vážně Ford a GM mluví o elektromobilitě: plány ale ukazují, že to nemyslí moc vážně
Mnohé americké automobilky velmi často mluví o tom, jakou vidí elektrickou budoucnost. Podrobnější plány společností Ford a GM nicméně ukazují, že to s těmi elektromobily asi nevidí až tak moc vážně.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala