Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Studenti posílali Applu k opravě falešné iPhony, ten jim vracel originály

5.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Velmi drzý způsob k obohacení využila dvojice Číňanů studujících v USA. Do servisu posílala falešné iPhony, které jim Apple nahradil originálními kusy. Než tento trik praskl, vydělali na něm skoro 900 tisíc dolarů.
Falešná elektronika, která se vydává za značkový originál, není ničím výjimečným. Především v Asii, odkud pochází drtivá většina padělků. Poškozeným je obvykle koncový zákazník, který si nevědomky objedná kopii. Velmi často falšovaným zbožím jsou iPhony, ale málokomu se povede tak husarský kousek jako dvojici čínských studentů. Yangyang Zhou a Quan Jiang, oba studující v americkém Oregonu, mnohokrát oklamali servis Applu. Z Číny jim byly posílány falešné iPhony (každý balíček obsahoval 20 až 30 zařízení), které následně osobně odnesli nebo odeslali poštou do servisu Applu s tím, že jejich telefon nelze zapnout. Takových reklamací zkusili skoro 3 000 a úspěšní byli v 1 493 případech, kdy dostali zpět náhradní, pochopitelně zcela originální kus.
 
 
Ten ovšem neprodali na americkém trhu, ale odeslali ho zpět na čínskou adresu. Jejich komplic iPhony zpeněžil v Číně a peníze odeslal na čínský bankovní účet, ke kterému měl přístup i z USA. Není jasné, kolik si studenti, kteří jsou v Oregonu legálně na studentská víza, tímto způsobem vydělali peněz. Apple ovšem vlastní škodu vyčíslil na 896 tisíc dolarů, v přepočtu více než 20 milionů korun. Možného podvodu si zaměstnanci všimli ještě v létě 2017, kdy poslali jednomu ze studentů upozornění. Dokonce už od jara téhož roku potom celní úřad vyšetřoval podezřelé zásilky iPhonů, které do USA směřovaly z Číny.
 
Quan Jiang byl obviněn za podvody a obchodování s padělaným zbožím, v současné době sedí ve vazbě. Yangyang Zhou se u soudu objevil teprve minulý pátek a jeho právník věří, že bude zproštěn. O žádném podvodu totiž údajně nevěděl a myslel si, že se jedná o originální iPhony.
 


reklama