Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Stařičký Android ICS přichází o nejnovější Služby Google Play

8.12.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Google už příliš nepočítá se sedm let starým Androidem Ice Cream Sandwich. Nyní pro něj přestávají fungovat novější verze Služeb Google Play, takže by uživatele této verze systému neměly překvapit komplikace.
V říjnu 2011 byl představen Android 4.0, který se do paměti uživatelů asi více vryl svým názvem Ice Cream Sandwich. Tato verze přinesla obrovské změny ve vzhledu uživatelského rozhraní a vůbec poprvé se objevila na telefonu Galaxy Nexus, který vznikl společnými silami Googlu a Samsungu. Po více než sedmi letech stále běží Android 4.0 na 0,3 % aktivních zařízení s operačním systémem od Googlu. Uživatelé, kteří ještě používají smartphone či tablet s touto prehistorickou verzí Androidu, mohou nyní očekávat další komplikace. Google totiž ukončil podporu starších API Služeb Google Play, konkrétně úrovně 14 a 15. Nyní bude potřeba minimálně úroveň 16, která ovšem není kompatibilní s Androidem Ice Cream Sandwich. Služby Google Play tedy nebude možné aktualizovat na vyšší verzi než 14.7.99.
 
Domovská obrazovka Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich (na Samsungu Galaxy Nexus)
 
Co to bude znamenat pro uživatele? Služby Google Play (v originále Google Play Services) je zastřešující služba běžící na pozadí, která zastřešuje většinu aplikací Googlu. V budoucnu tedy mohou přestat fungovat některé součásti Map Google, YouTube, Gmailu, Obchodu Play nebo synchronizace dat. V budoucnu není vyloučeno ani to, že by některé aplikace přestaly zcela fungovat. Pokud tedy náhodou vlastníte zařízení s Androidem 4:0 máte o důvod víc přejít na novější model. Nebo se alespoň podívejte na XDA Developers či jiná fóra, zda pro váš telefon není neoficiálně k dispozici novější verze Androidu. Připomeňme, že stařičký Ice Cream Sandwich stále  běží na větším počtu zařízení než nejnovější verze Pie. Ta zatím ani nezasáhla do pravidelných statistik Googlu, takže nedosáhla ani 0,1% podílu.
 


reklama