www.svetmobilne.cz
>
>

Srovnání: Mazda CX-5 atmo-benzin versus diesel

Srovnání: Mazda CX-5 atmo-benzin versus diesel
, , článek
Další článek z naší srovnávací série se podívá na srovnání atmosférického benzinového motoru s přeplňovaným naftovým. Konkrétně se podíváme na populární SUV Mazdy CX-5 a srovnáme 121kW benzin se 110kW naftou.
K oblíbeným
reklama
V dnešním díle jsme se podívali na dvě velmi odlišné koncepce, atmosférický benzinový motor 2.0 SkyActiv-G se 121 kW a přeplňovaný naftový motor 2.2 SkyActiv-D se 110 kW. Papírově má benzin navrch co do výkonu, ale ostatní údaje už hovoří pro naftovou variantu. U té uvádí výrobce znatelně lepší zrychlení i spotřebu, podstatně větší točivý moment pak dává tušit lepší pružné zrychlení. My jsme se na vše podívali teoreticky a je třeba říci, že výsledky jsou pro benzinovou verzi značně nelichotivé.
 
Mazda CX-5 foto
 
Už při běžné jízdě má zhruba o 40 až 45 % nižší výkon než naftová varianta. To je obrovský rozdíl a automobil je potřeba točit do téměř dvojnásobných otáček, aby se dynamikou mohl rovnat naftové variantě. Např. pro řazení na 1500 otáček u nafty musí benzin řadit minimálně na 2650 otáček, aby stačil naftové verzi. Ani u vyšších otáček to není o mnoho lepší.
 
Poměrně překvapivé je to, že navzdory vyššímu maximálnímu výkonu nedokáže SkyActiv-G ujet dieselové variantě ani při točení do červeného pole. I zde má nafta stále zhruba 5 % navrch díky tomu, že má velmi plochou křivku výkonu. Zde ale musíme podotknout, že diesel je o 100 kilogramů těžší (7 %), takže společný závod bude vyrovnaný a asi nebude mít jednoznačného vítěze.
 
Mazda CX-5 zezadu
 
Pokud jde o spotřebu, vůz je teprve velmi krátce na trhu, aby se daly dělat nějaké větší závěry ze Spritmonitoru (www.spritmonitor.de). Každopádně to vypadá, že Sky-G verze se tam pohybuje někde kolem 7,5 litru na 100 km. Pokud jde o naftovou, tam je to složitější, těch je ještě méně. V případě předokolek je to zatím někde kolem 6,3 litru, nicméně jak již bylo řečeno, při tak malém počtu (3 vozy) z toho nelze dělat žádné závěry. U předchozí generace s těmi samými motory to bylo 7,5 litru versus 6,5 litru.
 
Pokud jde o dynamiku, zde je závěr jasný, naftová verze je vítězem. Při běžné jízdě je to úplně "jiná liga" a i při snaze o co nejrychlejší jízdu jsou si oba vozy minimálně vyrovnané (Sky-D je sice navzdory nižšímu maximálnímu výkonu silnější, ale zabíjí to svou vyšší hmotností).


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu
Huawei představil nové výkonné smartphony Mate 30 a Mate 30 Pro. Nově tu najdeme i 5G verzi, naopak tu kvůli Trumpově administrativě a banům ze strany USA nenajdeme žádné aplikace od Googlu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima
Telefony jsme už odemykali otisky prstů nebo tvářemi, tentokrát to chtějí vědci z University at Buffalo provádět pomocí speciálních sluchátek a uší. Biometrickým znakem tu totiž bude tvar ušního kanálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund
Elon Musk vyhlásil válku elektromobilu Porsche Taycan a rozhodl se ho překonat v času, za který dokáže jeho Model S zajet Severní smyčku Nürburgringu. Prý se to povedlo, a to dokonce o téměř 20 sekund. Což je k nevíře.
18.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen

Velkým vítězstvím pro AMD by mohl být další velký hráč, který by používal jeho procesory. Podle uniklých zpráv to vypadá, že by se nové mobilní Ryzeny měly objevit v noteboocích Microsoft Surface Laptop 3.

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala