www.svetmobilne.cz
>
>

Srovnání: Mazda CX-5 atmo-benzin versus diesel

Srovnání: Mazda CX-5 atmo-benzin versus diesel
, , článek
Další článek z naší srovnávací série se podívá na srovnání atmosférického benzinového motoru s přeplňovaným naftovým. Konkrétně se podíváme na populární SUV Mazdy CX-5 a srovnáme 121kW benzin se 110kW naftou.
K oblíbeným
reklama
V dnešním díle jsme se podívali na dvě velmi odlišné koncepce, atmosférický benzinový motor 2.0 SkyActiv-G se 121 kW a přeplňovaný naftový motor 2.2 SkyActiv-D se 110 kW. Papírově má benzin navrch co do výkonu, ale ostatní údaje už hovoří pro naftovou variantu. U té uvádí výrobce znatelně lepší zrychlení i spotřebu, podstatně větší točivý moment pak dává tušit lepší pružné zrychlení. My jsme se na vše podívali teoreticky a je třeba říci, že výsledky jsou pro benzinovou verzi značně nelichotivé.
 
Mazda CX-5 foto
 
Už při běžné jízdě má zhruba o 40 až 45 % nižší výkon než naftová varianta. To je obrovský rozdíl a automobil je potřeba točit do téměř dvojnásobných otáček, aby se dynamikou mohl rovnat naftové variantě. Např. pro řazení na 1500 otáček u nafty musí benzin řadit minimálně na 2650 otáček, aby stačil naftové verzi. Ani u vyšších otáček to není o mnoho lepší.
 
Poměrně překvapivé je to, že navzdory vyššímu maximálnímu výkonu nedokáže SkyActiv-G ujet dieselové variantě ani při točení do červeného pole. I zde má nafta stále zhruba 5 % navrch díky tomu, že má velmi plochou křivku výkonu. Zde ale musíme podotknout, že diesel je o 100 kilogramů těžší (7 %), takže společný závod bude vyrovnaný a asi nebude mít jednoznačného vítěze.
 
Mazda CX-5 zezadu
 
Pokud jde o spotřebu, vůz je teprve velmi krátce na trhu, aby se daly dělat nějaké větší závěry ze Spritmonitoru (www.spritmonitor.de). Každopádně to vypadá, že Sky-G verze se tam pohybuje někde kolem 7,5 litru na 100 km. Pokud jde o naftovou, tam je to složitější, těch je ještě méně. V případě předokolek je to zatím někde kolem 6,3 litru, nicméně jak již bylo řečeno, při tak malém počtu (3 vozy) z toho nelze dělat žádné závěry. U předchozí generace s těmi samými motory to bylo 7,5 litru versus 6,5 litru.
 
Pokud jde o dynamiku, zde je závěr jasný, naftová verze je vítězem. Při běžné jízdě je to úplně "jiná liga" a i při snaze o co nejrychlejší jízdu jsou si oba vozy minimálně vyrovnané (Sky-D je sice navzdory nižšímu maximálnímu výkonu silnější, ale zabíjí to svou vyšší hmotností).


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala