Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Spolutvůrce Androidu nejspíš chystá bezrámečkový modulární smartphone

15.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Andy Rubin, kterého můžeme označit za otce systému Android, založil společnost Essential Products zabývající se ekosystémem pro chytrá zařízení i samotnými produkty. Jedním z nich bude nejspíš smartphone, který nemá zaostávat za iPhony ani Pixely.
Andy Rubin v roce 2003 spolu se třemi dalšími muži založil společnost Android Inc., kterou o pár let později koupil Google. V něm byl potom Rubin skoro celou dekádu šéfem divize mobilního a digitálního obsahu. Jedná se tedy o člověka, který bezpochyby ovlivnil vývoj smartphonů. V roce 2014 ovšem Andy Rubin opustil po devíti letech Google a založil inkubátor Playground Global, který pomáhá technologickým start-upům s vývojem, výrobou nebo financováním. Do společnosti už investovaly 300 milionů dolarů giganti jako Google, HP a Foxconn. Andy Rubin má ovšem ještě jeden plán, kterým by opět chtěl vstoupit do mobilního světa.
Andy Rubin (Od Joi [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons)


Jeho nová společnost Essential Products Inc. zaměstnává asi čtyři desítky lidí, kteří mnohdy přešli z Googlu či Applu. Právě s nimi, stejně jako třeba se Samsungem, chce Andy Rubin poměřovat síly. Jedním z nových produktů by totiž měl být smartphone, který nabídne high-endovou výbavu i zpracování. Zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno, ale podle agentury Bloomberg byla tato informace vyřčena na nedávno proběhlém veletrhu CES 2017 v Las Vegas. Plánovaný smartphone zatím existuje ve fázi několika prototypů, z nichž minimálně jeden disponuje 5,5“ displejem. Přesto má nižší rozměry než iPhone 7 Plus, a to díky bezrámečkovému designu podobně jako u Xiaomi Mi Mix.

Testována je údajně technologie rozpoznání síly tlaku na displeji, tedy obdoba 3D Touch od Applu. Další zajímavou vychytávkou se nejspíš stane modulární konstrukce, která umožní rozšiřování hardwarových funkcí smartphonu za pomoci vyměnitelných modulů. Něco takového už v praxi využívá řada Moto Z. Telefon od Essential Products by měl nabídnout proprietární port, který údajně poslouží nejen k připojení těchto modulů, ale také k nabíjení. Jeden z připravovaných modelů nejspíš vytvoří ze smartphonu 360stupnovou kameru.

Smartphone by ovšem měl být jen základem celého ekosystému, na který budou navázány také tablety, produkty pro chytrou domácnost a jiná zařízení. Zatím však není jasné, zda tato platforma bude založena na Androidu. Vzhledem k minulosti Andyho Rubina by to nebylo nic překvapivého.

Zdroj: Bloomberg.com
reklama