Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia XZ získala v testu fotoaparátu o chlup horší hodnocení než předchůdce

2.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sony patří mezi fotografické odborníky a své bohaté znalosti přenáší také na smartphony Xperia. Výjimkou není ani high-endový model Sony Xperia XZ, který si v hodnocení DxOMark vysloužil velmi vysoké hodnocení, přesto získal o bod méně než Xperia X Perfomance.
DxOMark je jakýmsi fotografickým benchmarkem, kterým neprocházejí jen zrcadlovky a kompakty, ale také fotoaparáty ve smartphonech. Z nich si zatím nejvyšší hodnocení 89 bodů zasloužil Google Pixel, o bod méně získalo HTC 10, Samsung Galaxy S7 Edge a Sony Xperia X Perfomance. Na poslední jmenovaný model volně navazuje Sony Xperia XZ, která se začala prodávat během loňského podzimu. Jelikož se jedná o nástupce, čekali bychom ještě lepší výsledek v DxOMark, jenže to překvapivě dopadlo přesně naopak. Xperia XZ skončila s 87 body o chlup za Xperií X Perfomance, přesto se jedná o velmi solidní výsledek a telefon byl označen jako jeden z nejkvalitnějších fotomobilů.
Kvalita fotografií v jednotlivých kategoriích


Přístroj se chlubí 23MPx zadním senzorem o velikosti 1/2,3“ a 24mm objektivem se světelností f/2.0. Recenzenti kladně ohodnotili především přesný a rychlý autofokus za všech světelných podmínek, především ale za jasného počasí, kdy se výsledné snímky vyznačují velmi příjemným podáním barev i vyvážením bílé. Dobře pracuje také automatické nastavení expozice, a to také za tmy. Při slabším osvětlení snímky netrpí neostrými detaily ani vysokým šumem, jak bývá u mobilních telefonů časté. Pochvalu si přístroj vysloužil i při používání vestavěného diodového blesku (bez jiných světelných zdrojů), kdy mají snímky přirozené barvy i vyvážení bílé.
Kvalita videí v jednotlivých kategoriích


Jako nevýhody DxOMark uvádí kruhy a další rušivé artefakty při focení na snímcích pořízené při jasném světle, nebo výraznější ztrátu ostrosti v rozích fotografie oproti středu. V oblastech s nízkým kontrastem se detaily ztrácejí vlivem vyššího šumu, při vysokém kontrastu se obdobný problém objevuje dokonce ve světlých i tmavých oblastech. Velmi dobře si Xperia XZ vedla také při testu videa, kde získala 88 bodů. Zasloužila si je především díky velmi dobré stabilizaci, či rychlému a přesnému automatickému ostření.

Pozitivně byla ohodnocena také expozice, úroveň jasového šumu, podání barev a vyvážení bílé. Přesto se videa neobešla bez chybičky, problémem je hlavně pohybová neostrost za jakýchkoliv světelných podmínek. Pokud se světelné podmínky zhorší, přibyde problém s barevným stínováním a mírným chromatickým šumem. Během používání stativu byly zase zaznamenány mikrovibrace. Celou recenzi fotoaparátu v angličtině včetně ukázkových snímků si můžete prohlédnout v odkazu níže.

Zdroj: Dxomark.com
reklama