www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Sony Xperia XZ získala v testu fotoaparátu o chlup horší hodnocení než předchůdce

Sony Xperia XZ získala v testu fotoaparátu o chlup horší hodnocení než předchůdce
, , aktualita
Sony patří mezi fotografické odborníky a své bohaté znalosti přenáší také na smartphony Xperia. Výjimkou není ani high-endový model Sony Xperia XZ, který si v hodnocení DxOMark vysloužil velmi vysoké hodnocení, přesto získal o bod méně než Xperia X Perfomance.
K oblíbeným
reklama
DxOMark je jakýmsi fotografickým benchmarkem, kterým neprocházejí jen zrcadlovky a kompakty, ale také fotoaparáty ve smartphonech. Z nich si zatím nejvyšší hodnocení 89 bodů zasloužil Google Pixel, o bod méně získalo HTC 10, Samsung Galaxy S7 Edge a Sony Xperia X Perfomance. Na poslední jmenovaný model volně navazuje Sony Xperia XZ, která se začala prodávat během loňského podzimu. Jelikož se jedná o nástupce, čekali bychom ještě lepší výsledek v DxOMark, jenže to překvapivě dopadlo přesně naopak. Xperia XZ skončila s 87 body o chlup za Xperií X Perfomance, přesto se jedná o velmi solidní výsledek a telefon byl označen jako jeden z nejkvalitnějších fotomobilů.
Kvalita fotografií v jednotlivých kategoriích


Přístroj se chlubí 23MPx zadním senzorem o velikosti 1/2,3“ a 24mm objektivem se světelností f/2.0. Recenzenti kladně ohodnotili především přesný a rychlý autofokus za všech světelných podmínek, především ale za jasného počasí, kdy se výsledné snímky vyznačují velmi příjemným podáním barev i vyvážením bílé. Dobře pracuje také automatické nastavení expozice, a to také za tmy. Při slabším osvětlení snímky netrpí neostrými detaily ani vysokým šumem, jak bývá u mobilních telefonů časté. Pochvalu si přístroj vysloužil i při používání vestavěného diodového blesku (bez jiných světelných zdrojů), kdy mají snímky přirozené barvy i vyvážení bílé.
Kvalita videí v jednotlivých kategoriích


Jako nevýhody DxOMark uvádí kruhy a další rušivé artefakty při focení na snímcích pořízené při jasném světle, nebo výraznější ztrátu ostrosti v rozích fotografie oproti středu. V oblastech s nízkým kontrastem se detaily ztrácejí vlivem vyššího šumu, při vysokém kontrastu se obdobný problém objevuje dokonce ve světlých i tmavých oblastech. Velmi dobře si Xperia XZ vedla také při testu videa, kde získala 88 bodů. Zasloužila si je především díky velmi dobré stabilizaci, či rychlému a přesnému automatickému ostření.

Pozitivně byla ohodnocena také expozice, úroveň jasového šumu, podání barev a vyvážení bílé. Přesto se videa neobešla bez chybičky, problémem je hlavně pohybová neostrost za jakýchkoliv světelných podmínek. Pokud se světelné podmínky zhorší, přibyde problém s barevným stínováním a mírným chromatickým šumem. Během používání stativu byly zase zaznamenány mikrovibrace. Celou recenzi fotoaparátu v angličtině včetně ukázkových snímků si můžete prohlédnout v odkazu níže.

Zdroj: Dxomark.com
reklama
Nejnovější články
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple představil levnější chytré hodinky Watch SE Apple představil levnější chytré hodinky Watch SE
Další novinkou společnosti Apple jsou chytré hodinky Apple Watch SE. Stejně jako iPhone SE, i tento model má být poměrně výkonným, ale přesto levnějším hardwarem než plnohodnotné verze. Dostává např. výkonný dvoujádrový procesor S5.
16.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad Air 2020: nový čip A14 Bionic a podpora Pencil 2. generace Apple iPad Air 2020: nový čip A14 Bionic a podpora Pencil 2. generace
Apple včera na své keynote představil nový tablet iPad Air. Ten si propůjčuje spoustu vlastností z většího a dražšího brášky iPad Pro. Dokonce podporuje i pero Pencil 2. generace. Najdeme zde také nový 5nm čip Apple A14 Bionic.
16.9.2020, aktualita, Milan Šurkala