Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia X Premium: první smartphone s HDR displejem?

20.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Sony údajně připravuje nový top model, u kterého by se měl opět zaměřit na displej. Výrobce to sice podle uniklých informací vzdal se 4K rozlišením, naopak by ale měl přidat podporu HDR. Unikátní by měl být displej i svou jasností a počtem zobrazovaných barev.
Sony Xperia Z5 Premium se vloni stala prvním smartphonem se 4K displejem, i když je toto rozlišení kvůli úspoře baterie využíváno pouze při prohlížení fotografií a přehrávání videí, jinak si telefon vystačí s Full HD. Na displej se chce Sony nejspíš zaměřit i u nástupce modelu Xperia Z5 Premium, i když se samozřejmě bude jednat o nástupce nepřímého – celá řada Xperia Z byla totiž nahrazena novou řadu Xperia X, která si premiéru odbyla letos v únoru. Představené, ale zatím neprodávané modely Xperia X, Xperia X Perfomance a Xperia XA by se brzy mohly dočkat zatím nejvybavenějšího sourozence.

Novinka nejspíš ponese název Xperia X Premium a měla by postrádat 4K displej, místo něj je očekáváno jen Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů)na úhlopříčce 5,5 palce. Na displej ovšem Sony údajně nezanevřelo, právě naopak. Novinka totiž podle uniklých informací přijde s jiným prvenstvím, mělo by se totiž jednat o první telefon s HDR displejem. Díky podpoře této technologie by měl panel zobrazovat obsah s větším dynamickým rozsahem expozice, což by mělo v praxi znamenat kvalitnější zobrazení rozdílů mezi světlem a stínem nebo sytější barvy.

I u Xperie X Premium nejspíš japonský výrobce vsadí na LCD obrazovku. Podle zdroje se údajně Sony povedlo dosáhnout jasnosti 1000 nitů, v určitých situacích až 1 300 nitů (například Galaxy S7 má displej s maximální jasností 537 nitů). Telefon by měl excelovat také v počtu zobrazovaných barev, zvládnout by jich měl více než miliardu, zatímco standardem je v dnešní době 16,8 milionu. Dosud nevídanou funkcí u smartphonů je rovněž obnovovací frekvence 120 Hz, která se objevuje především na UHD televizorech.

Zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno, proto bychom měli brát výše uvedené informace se značnou rezervou. Spekuluje se také o další výbavě Xperie X Premium, která by měla zahrnovat procesor Qualcomm Snapdragon 820 s grafickým čipem Adreno 530, 3GB RAM a dost možná také port USB Type-C.

Zdroj: Phoneradar.com
reklama