Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia R1 a R1 Plus: nová řada zaměřená na cenu

29.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sony tento týden představilo dva nové smartphony, které jsou však navrženy speciálně pro indický trh. Dvojice Xperia R1 a Xperia R1 Plus láká především na dostupnou cenu, za kterou však nelze očekávat žádné zázraky.
Indie patří k největším světovým trhům a není tedy divu, že je pro výrobce smartphonů jednou z klíčových zemí. Jelikož se však jedná zároveň o rozvojový trh, je pro zdejší zákazníky velmi důležitá cena. To je v případě Sony docela problém, neboť se zaměřuje především na prémiovější modely, ze kterých má větší zisky. A proto si Sony připravilo pro indické zákazníky novou řadu smartphonů Xperia R, která bude zahrnovat vůbec nejlevnější modely v nabídce tohoto japonského výrobce. První nové modely, Xperia R1 a Xperia R1 Plus, jsou prakticky totožné, odlišují se jen velikostí pamětí.
 
 
Smartphony mají plastové tělo o rozměrech 146 x 73,2 x 8,89 mm a hmotnosti 154 g, na výběr přitom bude z černé a stříbrné barevné varianty. Úhlopříčka displeje se zastavila na 5,2", takže telefony nebudou vyloženě přerostlé. Vzhledem k tomu, že se jedná o zástupce nižší třídy, nepřekvapí rozlišení 1280 x 720 pixelů, které je však při dané úhlopříčce ještě bez větších problémů akceptovatelné. Větším problémem by mohla být absence technologie IPS, s hodnocením displeje si však počkejme na první recenze. Ani i svých nejlevnějších modelů nezapomněl výrobce použít na bocích mírně zakřivené 2.5D sklíčko.
 
Obě novinky pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430, který je v případě Xperie R1 doplněn o 2GB RAM a 16GB úložiště, u Xperie R1 Plus potom o 3GB RAM a 32GB úložiště. A právě to je jediný rozdíl mezi oběma modely. Vybaveny jsou slotem na micro SD a podporují Dual SIM, překvapí však použití portu USB Type, který je obvykle vyhrazen spíše dražším smartphonům. Snímky uživatel pořídí pomocí 13MPx zadního nebo 8MPx předního fotoaparátu, oba se přitom chlubí hybridním autofokusem s prediktivním ostřením, který zvládne správně zaostřit i pohybující se objekt.
 
Kapacita baterie dosahuje nepříliš přesvědčivých 2 620 mAh a operačním systémem je Android Nougat. Sony Xperia R1 se bude prodávat za cenu 12 990 rupií (4 400 Kč bez DPH), Xperia R1 Plus potom vyjde zájemce na 14 990 rupií (5 100 Kč bez DPH). Dostupnost na evropských trzích zatím nebyla potvrzena, ale je spíše nepravděpodobná.
 


reklama