Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia 5 přichází se třemi fotoaparáty

9.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Sony se nadále snaží bojovat ve třídě smartphonů a představuje nový model Xperia 5. Ten nabídne 6,1” HDR OLED displej a trojici fotoaparátů. Ten hlavní potěší i nadprůměrnými slow-motion videosekvencemi.
Společnost Sony aktualizovala nabídku svých smartphonů o nový model Xperia 5. Novinka dostává velký 6,1” Full HD+ OLED displej CinemaWide s poměrem stran 21:9, který potěší vynikajícími barvami. Využívá 10bitového zobrazování barev (8bit+FRC) a nabídne vysoké pokrytí barevných prostorů DCI-P3 a ITU-R BT.2020. Chráněn je sklem Gorilla Glass 6 (to je vepředu i vzadu) a kvalitnímu obrazu odpovídá i kvalitní zvuk Dolby Atmos. Také fotoaparáty odpovídají pokročilému displeji.
 
Sony Xperia 5
 
Máme zde tři moduly s 12MPx rozlišením. Ten hlavní má 26mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a světelnost F1,6. Jde o 1/2,6” senzor s 1,4μm pixely a vlastní DRAM pamětí, která dovoluje pořizovat 960fps slow-motion video. Pokud jde o klasický videozáznam, k dispozici je dokonce 4K HDR video v HLG formátu s 10bitovými barvami a HEVC (H.265) kodeku. Funkce Cinema Pro dovoluje bohaté nastavení parametrů pro natáčení videa. Nechybí autofokus pomocí duálních pixelů a optická stabilizace obrazu. Dále je tu širokoúhlý 16mm F2,4 modul a naopak teleobjektiv s přepočtenými 52mm a F2,4. Oba dva mají menší 1/3,4” senzory, v případě teleobjektivu je tu i optická stabilizace obrazu.
 
Ke zpracování obrazu slouží procesor BIONZ X. Nechybí podpora HDR, multiexpozice pro snížení šumu, buffer pro záznam před stisknutím spouště a dokonce tu najdete i EyE AF (průběžné ostření na oči). Sekvenční snímání dosahuje rychlosti 10 fps, nicméně AF/AE výpočty (ostření a expozice) probíhají při 30 fps. K dispozici je i hloubková mapa získaná za pomoci duálních pixelů.
 
Telefon je napájen akumulátorem s kapacitou 3140 mAh, podporuje USB PD nabíjení a potěší i zvýšená odolnost IP65/IP68. Funkce Neural Network Libraries má pak za úkol odhadovat výpadek Wi-Fi signálu a automaticky přepínat na LTE, aby se zabránilo výpadkům spojení. Pokud jde o hlavní procesor, je použit Qualcomm Snapdragon 855. Rozměry novinky činí 158×68×8,2 mm. Xperia 5 bude v prodeji od listopadu za cenu $799.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama