Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus: filmový displej i pro střední třídu

25.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Nový displej CinemaWide s protáhlým poměrem stran 21:9 nalezneme i v cenově dostupnějších novinkách Xperia 10 a Xperia 10 Plus. Oba smartphony dostaly do vínku duální fotoaparáty a pokročilé audio technologie.
Když Sony představovalo telefony Xperia 10 a Xperia 10 Plus, použilo spojení „super střední třída“.Pod ním by se měly skrývat modely ze střední třídy, které ovšem některými inovacemi směřují k vlajkovým lodím. V případě dvou novinek by to měl být displej, který se inspiroval u modelu Xperia 1. Místo OLED panelu byl sice použit jen IPS LCD a rozlišení 4K bylo nahrazeno Full HD+, ale zůstal nezvykle protáhlý poměr stran 21:9. Displej s označením CinemaWide je vhodný jak pro sledování holywoodských filmů, tak pro multitasking s více otevřenými okny aplikací najednou.
 
Sony Xperia 10 Plus
 
Oba telefony byly osazeny čtečkou otisků prstů, která se nachází v bočním tlačítku napájení a disponují duálním zadním fotoaparátem, který umožňuje vytvářet oblíbené snímky s bokeh efektem. Pokud si potrpíte na kvalitní poslech hudby, oceníte technologii LDAC pro bezdrátový přenos zvuku ve vysokém rozlišení nebo engine DSEE, který zvýší kvalitu komprimovaných audio souborů. Novinky přicházejí s předinstalovaným Androidem 9.0 Pie.
 
Sony Xperia 10 Plus spoléhá na úhlopříčku 6,5", která je shodná s Xperií 1. Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 636 potvrzuje, že se jedná o model střední třídy. Po ruce má 4GB operační paměť a 64GB úložiště s možností rozšíření pomocí až 512GB microSD karty. Na zádech se nachází duální fotoaparát s 13MPx hlavním a 8MPx telefoto snímačem, který funguje jako 2x optický zoom. Videa lze nahrávat ve 4K rozlišení (při poměru stran 21:9 nebo 16:9) a k dispozici je elektronická stabilizace obrazu. Přední 8MPx fotoaparát na selfie by měl být shodný s tím, který najdeme v Xperii 1. Kapacita baterie se zastavila na 3 000 mAh, podpora bezdrátového nabíjení chybí.
 
Sony Xperia 10
 
Sony Xperia 10 nabízí o něco kompaktnější úhlopříčku 6,0", jinak se jeho parametry proti Xperii 10 Plus příliš nezměnily. Pod kapotou ovšem nalezneme slabší a starší procesor Snapdragon 630 společně s 3GB RAM i 64GB rozšiřitelným úložištěm. Duální fotoaparát tentokrát kombinuje 13MPx hlavní a 5MPx pomocný senzor pro zaznamenání hloubky ostrosti. Vzhledem k absenci telefoto objektivu tedy nečekejte ani bezztrátový zoom. Na druhou stranu zůstalo nahrávání 4K videí, stejně tak 8MPx selfie fotoaparát. Kapacita baterie ustoupila na podprůměrných 2 870 mAh.
 
 

Dostupnost a ceny

 
Sony nezveřejnilo dostupnost ani ceny svých novinek z řady Xperia 10. Podle neoficiálních zdrojů by ovšem měl na některých trzích odstartovat prodej už dnes.
 


reklama