Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony odhalilo Xperii Z5 a Z5 Compact

9.9.2015, Jan Pánek, aktualita
Sony na dnešní tiskové konferenci odhalilo 3 nové modely. Většina parametrů již unikla dříve, nyní máme kompletní souhrn. Novinky se mohou chlubit například novými fotoaparáty nebo čtečkami otisků prstů. Aktualizováno: Proč se telefony už nebudou přehřívat?
Aktualizováno 09.09.2015: Objevily se nové informace ohledně procesoru. Jak je dobře známo, Snapdragon 810 se opravdu rád přehřívá, Sony šlo na tento procesor mazaně. Namísto jedné heatpipe u Xperie Z4, kde se Snapdragon celkem přehříval, se u Xperie Z5 objevují 2 heatpipe, jež budou teplo od procesoru odvádět efektivněji. Tento trik by měl zamezit známým problémům a podle prvních zpráv tomu tak skutečně je. Dvojici heatpipe budou využívat všechny tři modely a stejně tak ji využívá i nový OnePlus Two.

Také jsme psali o cenách zde.Sony Xperia Z5 je středním modelem, který byl dnes odhalen. Má 5,2palcový displej, což je stejná velikost jako u loňského modelu. Zachováno zůstalo i Full HD rozlišení, to vytváří jemnost displeje 428 ppi. Jedná se o IPS panel s technologií TRILUMINOUS a X-reality. Pod kapotou se nachází známý Snapdragon 810, který běží na frekvenci 2,0 GHz a sekunduje mu GPU Adreno 430. Těm je k dispozici i 3GB paměť RAM. Interní úložiště má kapacitu 32 GB s tím, že může na některé trhy přijít s poloviční verzí. Všechny verze budou mít slot na paměťové karty.Model přijde s novým čipem od Sony, ten má očekávané rozlišení 23 Mpx. Má stejné funkce jako u modelu Premium, takže ostření trvá 0,03 vteřiny. Dále snímač umí 5násobné přiblížení bez ztráty kvality. Přední selfie kamera nabídne 5 Mpx. Rozměry telefonu jsou 146x72x7,3 mm, váha se zastavila na 154 gramech. Baterie má kapacitu 2900 mAh. Telefon má také certifikaci odolnosti proti vodě i proti prachu jako minulé modely - IP68.

Menší bráška, Sony Xperia Z5 Compact, nabídne velmi podobné parametry. Výjimku tvoří pochopitelně displej, který má úhlopříčku pouze 4,6 palce a jen HD rozlišení - 720p. To dává jemnost 323 ppi. Procesor zůstal zachován, ale zmenšila se velikost RAM, které ubyl jeden GB. Fotoaparáty jsou stejné, verze Compact se ale liší ve velikosti a váze: 127x65x8,9 mm při 138 gramech. Taktéž se zmenšila kapacita baterie, ale to jen minimálně - na 2700 mAh.Oba telefony by měly na nabití vydržet dva dny. Obecně u telefonů Sony těmto odhadům celkem věříme. Hlavně u Compactu to bývá dobrým zvykem. Obě novinky na trh přijdou s Androidem 5.1 Lollipop a grafickou nadstavbou od Sony. Telefony se hodně liší v designu. Model Z5 si zachovává většinu prvků z předchozích modelů, což znamená kovové tělo. Z5 Compact ale sází na plastové rámečky okolo přístroje - to jsme mohli vidět i u dřívějších modelů.
 
Telefony budou dostupné v říjnu v několika barevných provedeních: bílá, černá, zlatá a zelená pro obě varianty. Z5 Compact bude mít navíc ještě žlutou a korálovou barevnou variantu. Cena nám zatím zůstává utajena.

Zdroj: GSMArena


reklama