www.svetmobilne.cz
>
>
>

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory
, , aktualita
Moderní automobily jsou už v podstatě počítače na kolech a s tím, jak se rozšiřuje autonomní řízení, se stávají i pojízdnými kamerami. Sony tak představuje prototyp vlastního elektromobilu, který je prošpikován 33 senzory.
K oblíbeným
reklama
Auta už dávno nejsou něčím čistě mechanickým. Dneska do jejich řízení promlouvá čím dál více elektroniky a nejrůznější snímače jsou tak stále potřebnějšími součástkami. Společnost Sony si je toho vědoma a poklesy v prodejích snímačů pro digitální fotoaparáty vykrývá právě snímači pro automotive. Jejich potřebnost prezentovala na CES 2020 na neobvyklém produktu, elektromobilu. Sony zde totiž představilo vlastní elektrické auto Vision-S, které bylo vybaveno celkem 33 snímači.
 
Sony Vision-S
 
Máme zde tak 7 kamer s čipem Sony IMX390 (/2,7" 2,45MPx), mezi nimiž jsou i ty pro postranní zpětná zrcátka, další tři s čipem IMX424 (1/1,7" 7,42MPx), okolí monitoruje také přední ToF kamerka (IMX456) a kamerka pro funkci vnitřního zpětného zrcátka.
 
Sony Vision-S
 
Vepředu i vzadu najdeme po šesti ultrazvukových senzorech, vzadu jsou dva postranní radary, vepředu jsou nejen po stranách, ale je tu i jeden uprostřed. Nad předními koly a uprostřed vepředu máme ještě LiDARy. Pokud vám nesedí součet, tak vězte, že Sony jeden ze snímačů nepopsalo, takže nevíme, o který jde (osobně bych to dle popisu viděl na kamerku mířící do prostoru posádky určenou k monitorování řidiče, která sleduje jeho koncentraci a únavu).
 
Sony Vision-S
 
Tyto snímače umožní např. funkci adaptivního tempomatu, automatické parkování, tedy autonomní řízení minimálně na úrovni SAE Level 2+, což znamená, že díky softwarovým aktualizacím bude možné v budoucnu přejít i na 4. a možná i 5. úroveň plné autonomie.
 
Sony Vision-S
 
Vůz má také zvukový systém 360˚ Reality Audio od Sony s celkem 33 reproduktory. Vevnitř najdeme velký digitální přístrojový panel a pasažéři na zadních sedadlech mají k dispozici velké dotykové obrazovky infotainment systému umístěné za opěrkami předních sedadel. S aplikací S-Link je možné propojovat další auta a mobilní zařízení do uceleného ekosystému, který zajistí navigaci, zábavu i např. funkci summon (přivolání auta).
 
Sony Vision-S
 
Pokud jde o elektrický pohon, máme tu pár základních informací. Sony řeklo, že jde o speciální platformu pro EV, přičemž se dá použít nejen u běžných osobních aut, ale i větších SUV nebo MPV. Vůz má dva 200kW elektromotory, které dovolí rozjet vůz na 240 km/h a na 100 km/h zrychlit za 4,8 sekundy. Každý pohání jednu nápravu, takže jde o čtyřkolku.
 
 
Rozměry jsou 4895 mm na délku, 1900 mm na šířku, 1450 mm na výšku a rozvor činí rovné 3 metry. Hmotnost vozu se ustálila na 2350 kg. Obuty jsou pak 21" pneumatiky 245/40 R21 vepředu a 275/35 R21 vzadu, světlá výška činí 120 až 135 mm. Velikost akumulátoru a dojezd nebyl zveřejněn, nicméně v přiloženém videu je vidět záběr přístrojové desky s 96% nabitím akumulátoru a dojezdem 317 mil, což by napovídalo max. dojezdu někde okolo hodnoty 530 km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Registrační značky ve Vermontu bude nejspíš možné mít i s emoji Registrační značky ve Vermontu bude nejspíš možné mít i s emoji
Některé státy umožňují řidičům si zvolit pro svého plechového miláčka registrační značky na přání. V americkém Vermontu míří ke schválení návrh zákona, který má dovolit dokonce i nejrůznější smajlíky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple iOS 14 má běžet i na iPhonech 6S a iPhone SE Apple iOS 14 má běžet i na iPhonech 6S a iPhone SE
Produkty Apple jsou známy dlouhodobou podporou a vypadá to, že v případě iPhonů 6S a SE na tom budou telefony opravdu hodně dobře. I ty by totiž měly dostat připravovaný operační systém iOS 14, tedy už šestou verzi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m. Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m.
Speciální nákladní vozy Mercedes-Benz Unimog U5023 pomohly s instalací čtyř rádiových stanic v Chile v nadmořské výšce přes 6000 m.n.m. a stihly také trhnout výškový rekord. Dojely až do 6694 m.n.m.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen
Automobilka Tesla míří stále vzhůru. Hodnota akcií nadále výrazně stoupá a nyní má celá společnost hodnotu vyšší než 100 miliard USD. Tím se jí podařilo z druhého místa sesadit takového giganta, jakým je Volkswagen.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6 Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6
Společnost Qualcomm rozšířila nabídku mobilních procesorů o nové modely Snapdragon 720G, 662 a 460. Všechny podporují Wi-Fi 6 i indický polohový systém NavIC. Nezájem ale panuje v oblasti 5G.
23.1.2020, aktualita, Milan Šurkala