www.svetmobilne.cz
>
>
>

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory
, , aktualita
Moderní automobily jsou už v podstatě počítače na kolech a s tím, jak se rozšiřuje autonomní řízení, se stávají i pojízdnými kamerami. Sony tak představuje prototyp vlastního elektromobilu, který je prošpikován 33 senzory.
K oblíbeným
reklama
Auta už dávno nejsou něčím čistě mechanickým. Dneska do jejich řízení promlouvá čím dál více elektroniky a nejrůznější snímače jsou tak stále potřebnějšími součástkami. Společnost Sony si je toho vědoma a poklesy v prodejích snímačů pro digitální fotoaparáty vykrývá právě snímači pro automotive. Jejich potřebnost prezentovala na CES 2020 na neobvyklém produktu, elektromobilu. Sony zde totiž představilo vlastní elektrické auto Vision-S, které bylo vybaveno celkem 33 snímači.
 
Sony Vision-S
 
Máme zde tak 7 kamer s čipem Sony IMX390 (/2,7" 2,45MPx), mezi nimiž jsou i ty pro postranní zpětná zrcátka, další tři s čipem IMX424 (1/1,7" 7,42MPx), okolí monitoruje také přední ToF kamerka (IMX456) a kamerka pro funkci vnitřního zpětného zrcátka.
 
Sony Vision-S
 
Vepředu i vzadu najdeme po šesti ultrazvukových senzorech, vzadu jsou dva postranní radary, vepředu jsou nejen po stranách, ale je tu i jeden uprostřed. Nad předními koly a uprostřed vepředu máme ještě LiDARy. Pokud vám nesedí součet, tak vězte, že Sony jeden ze snímačů nepopsalo, takže nevíme, o který jde (osobně bych to dle popisu viděl na kamerku mířící do prostoru posádky určenou k monitorování řidiče, která sleduje jeho koncentraci a únavu).
 
Sony Vision-S
 
Tyto snímače umožní např. funkci adaptivního tempomatu, automatické parkování, tedy autonomní řízení minimálně na úrovni SAE Level 2+, což znamená, že díky softwarovým aktualizacím bude možné v budoucnu přejít i na 4. a možná i 5. úroveň plné autonomie.
 
Sony Vision-S
 
Vůz má také zvukový systém 360˚ Reality Audio od Sony s celkem 33 reproduktory. Vevnitř najdeme velký digitální přístrojový panel a pasažéři na zadních sedadlech mají k dispozici velké dotykové obrazovky infotainment systému umístěné za opěrkami předních sedadel. S aplikací S-Link je možné propojovat další auta a mobilní zařízení do uceleného ekosystému, který zajistí navigaci, zábavu i např. funkci summon (přivolání auta).
 
Sony Vision-S
 
Pokud jde o elektrický pohon, máme tu pár základních informací. Sony řeklo, že jde o speciální platformu pro EV, přičemž se dá použít nejen u běžných osobních aut, ale i větších SUV nebo MPV. Vůz má dva 200kW elektromotory, které dovolí rozjet vůz na 240 km/h a na 100 km/h zrychlit za 4,8 sekundy. Každý pohání jednu nápravu, takže jde o čtyřkolku.
 
 
Rozměry jsou 4895 mm na délku, 1900 mm na šířku, 1450 mm na výšku a rozvor činí rovné 3 metry. Hmotnost vozu se ustálila na 2350 kg. Obuty jsou pak 21" pneumatiky 245/40 R21 vepředu a 275/35 R21 vzadu, světlá výška činí 120 až 135 mm. Velikost akumulátoru a dojezd nebyl zveřejněn, nicméně v přiloženém videu je vidět záběr přístrojové desky s 96% nabitím akumulátoru a dojezdem 317 mil, což by napovídalo max. dojezdu někde okolo hodnoty 530 km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala