www.svetmobilne.cz
>
>
>

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory

Sony má vlastní elektromobil Vision-S se 33 senzory
, , aktualita
Moderní automobily jsou už v podstatě počítače na kolech a s tím, jak se rozšiřuje autonomní řízení, se stávají i pojízdnými kamerami. Sony tak představuje prototyp vlastního elektromobilu, který je prošpikován 33 senzory.
K oblíbeným
reklama
Auta už dávno nejsou něčím čistě mechanickým. Dneska do jejich řízení promlouvá čím dál více elektroniky a nejrůznější snímače jsou tak stále potřebnějšími součástkami. Společnost Sony si je toho vědoma a poklesy v prodejích snímačů pro digitální fotoaparáty vykrývá právě snímači pro automotive. Jejich potřebnost prezentovala na CES 2020 na neobvyklém produktu, elektromobilu. Sony zde totiž představilo vlastní elektrické auto Vision-S, které bylo vybaveno celkem 33 snímači.
 
Sony Vision-S
 
Máme zde tak 7 kamer s čipem Sony IMX390 (/2,7" 2,45MPx), mezi nimiž jsou i ty pro postranní zpětná zrcátka, další tři s čipem IMX424 (1/1,7" 7,42MPx), okolí monitoruje také přední ToF kamerka (IMX456) a kamerka pro funkci vnitřního zpětného zrcátka.
 
Sony Vision-S
 
Vepředu i vzadu najdeme po šesti ultrazvukových senzorech, vzadu jsou dva postranní radary, vepředu jsou nejen po stranách, ale je tu i jeden uprostřed. Nad předními koly a uprostřed vepředu máme ještě LiDARy. Pokud vám nesedí součet, tak vězte, že Sony jeden ze snímačů nepopsalo, takže nevíme, o který jde (osobně bych to dle popisu viděl na kamerku mířící do prostoru posádky určenou k monitorování řidiče, která sleduje jeho koncentraci a únavu).
 
Sony Vision-S
 
Tyto snímače umožní např. funkci adaptivního tempomatu, automatické parkování, tedy autonomní řízení minimálně na úrovni SAE Level 2+, což znamená, že díky softwarovým aktualizacím bude možné v budoucnu přejít i na 4. a možná i 5. úroveň plné autonomie.
 
Sony Vision-S
 
Vůz má také zvukový systém 360˚ Reality Audio od Sony s celkem 33 reproduktory. Vevnitř najdeme velký digitální přístrojový panel a pasažéři na zadních sedadlech mají k dispozici velké dotykové obrazovky infotainment systému umístěné za opěrkami předních sedadel. S aplikací S-Link je možné propojovat další auta a mobilní zařízení do uceleného ekosystému, který zajistí navigaci, zábavu i např. funkci summon (přivolání auta).
 
Sony Vision-S
 
Pokud jde o elektrický pohon, máme tu pár základních informací. Sony řeklo, že jde o speciální platformu pro EV, přičemž se dá použít nejen u běžných osobních aut, ale i větších SUV nebo MPV. Vůz má dva 200kW elektromotory, které dovolí rozjet vůz na 240 km/h a na 100 km/h zrychlit za 4,8 sekundy. Každý pohání jednu nápravu, takže jde o čtyřkolku.
 
 
Rozměry jsou 4895 mm na délku, 1900 mm na šířku, 1450 mm na výšku a rozvor činí rovné 3 metry. Hmotnost vozu se ustálila na 2350 kg. Obuty jsou pak 21" pneumatiky 245/40 R21 vepředu a 275/35 R21 vzadu, světlá výška činí 120 až 135 mm. Velikost akumulátoru a dojezd nebyl zveřejněn, nicméně v přiloženém videu je vidět záběr přístrojové desky s 96% nabitím akumulátoru a dojezdem 317 mil, což by napovídalo max. dojezdu někde okolo hodnoty 530 km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář