www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Smartphony s Androidem mohly mít předinstalovaný malware

Smartphony s Androidem mohly mít předinstalovaný malware
, , aktualita
Google tvrdí, že v loňském roce zaznamenal další případy, kdy se měl do nových smartphonů s Androidem dostat malware. Nenainstalovali ho tam sice samotní výrobci, i když svou nezodpovědností nesou částečnou vinu.
K oblíbeným
reklama
Malware se do telefonu dostane obvykle tak, že si uživatel stáhne a nainstaluje nakaženou aplikaci. Výjimečně se ovšem může objevit případ, kdy si zákazník koupí nový smartphone obsahující škodlivý kód z výroby. Jedním z nejznámějších případů je trojský kůň Triada, který byl poprvé identifikován v roce 2016 společností Kaspersky. O rok později se potom objevila upravená varianta této hrozby, která mohla být předinstalována v některých smartphonech s Androidem. Podle firmy Dr. Web mezi ně patří především levné modely méně známých čínských značek jako Leagoo M5 Plus, Leagoo M8, Nomu S10 a Nomu S20, z nichž některé se dostaly také na český trh. Triada po infikování telefonu uměla instalovat aplikace bez povolení uživatele, a to za účelem odesílání spamu nebo zobrazování reklam.
 
 
Tento malware ovšem obsahoval i další sadu nástrojů, které umožnily obejít zabezpečení Androidu získat práva root nebo modifikovat operační systém. Triada tak mohla manipulovat se všemi nainstalovanými aplikacemi nebo z Google Play Store stahovat aplikace podle požadavků útočníka. Příkazy přitom malware získával ze sedmnácti různých serverů. Odhalení a odstranění všech variant této hrozby nebylo jednoduché, Googlu se to povedlo až v loňském roce, jak uvádí každoroční přehled o bezpečnosti Android Security & Privacy 2018 Year In Review. Americká společnost měla kontaktovat všechny výrobce infikovaných zařízení, aby problém napravili. Ti potom na dané modely poslali aktualizaci, která měla škodlivý kód odstranit.
 
Možná vám stále vrtá hlavou, jak se vůbec mohl trojský kůň dostat do zcela nových smartphonů. Ač by se mohlo nabízet snadné řešení, že je tam nainstaloval výrobce zařízení za účelem přivýdělku, není to pravda. K infikování došlo v rámci dodavatelského řetězce, kdy výrobce chtěl do svých telefonů přidat softwarové funkce, které nejsou součástí Android Open Source Project (např. odemykání obličejem). Odeslal proto celý obraz systému třetí straně, která měla vyvinout danou funkci. A právě v této fázi měli útočníci přidat do systému také škodlivý kód. Identifikován byl dodavatel, který nese označení Yehuo nebo Blazefire. Google nezveřejnil seznam značek, které měly být tímto způsobem ohroženy během roku 2018.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3 Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3
Samsung je jednou z mála společností, která nadále aktivně vyvíjí tablety. Novinkou v jejím výrobním programu je nyní Galaxy Tab Active 3. Jak už napovídá název, jde o vysoce odolnou variantu tabletu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI
Mercedes-Benz vyvinul velmi zajímavý elektromobil Vision AVTR na motivy filmu Avatar. Nyní představil i jeho funkční prototyp. Uvidíte způsob jeho ovládání, schopnost krabího pohybu i další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz
Samsung chystá nové procesory Exynos a nyní se začíná místo modelu 1000 mluvit o verzi 2100. Ta by měla mít 8 jader a to nejrychlejší má běžet až na frekvenci 2,91 GHz. I proto by neměl stačit na Snapdragon 875.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala