www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Smartphony s Androidem mohly mít předinstalovaný malware

Smartphony s Androidem mohly mít předinstalovaný malware
, , aktualita
Google tvrdí, že v loňském roce zaznamenal další případy, kdy se měl do nových smartphonů s Androidem dostat malware. Nenainstalovali ho tam sice samotní výrobci, i když svou nezodpovědností nesou částečnou vinu.
K oblíbeným
reklama
Malware se do telefonu dostane obvykle tak, že si uživatel stáhne a nainstaluje nakaženou aplikaci. Výjimečně se ovšem může objevit případ, kdy si zákazník koupí nový smartphone obsahující škodlivý kód z výroby. Jedním z nejznámějších případů je trojský kůň Triada, který byl poprvé identifikován v roce 2016 společností Kaspersky. O rok později se potom objevila upravená varianta této hrozby, která mohla být předinstalována v některých smartphonech s Androidem. Podle firmy Dr. Web mezi ně patří především levné modely méně známých čínských značek jako Leagoo M5 Plus, Leagoo M8, Nomu S10 a Nomu S20, z nichž některé se dostaly také na český trh. Triada po infikování telefonu uměla instalovat aplikace bez povolení uživatele, a to za účelem odesílání spamu nebo zobrazování reklam.
 
 
Tento malware ovšem obsahoval i další sadu nástrojů, které umožnily obejít zabezpečení Androidu získat práva root nebo modifikovat operační systém. Triada tak mohla manipulovat se všemi nainstalovanými aplikacemi nebo z Google Play Store stahovat aplikace podle požadavků útočníka. Příkazy přitom malware získával ze sedmnácti různých serverů. Odhalení a odstranění všech variant této hrozby nebylo jednoduché, Googlu se to povedlo až v loňském roce, jak uvádí každoroční přehled o bezpečnosti Android Security & Privacy 2018 Year In Review. Americká společnost měla kontaktovat všechny výrobce infikovaných zařízení, aby problém napravili. Ti potom na dané modely poslali aktualizaci, která měla škodlivý kód odstranit.
 
Možná vám stále vrtá hlavou, jak se vůbec mohl trojský kůň dostat do zcela nových smartphonů. Ač by se mohlo nabízet snadné řešení, že je tam nainstaloval výrobce zařízení za účelem přivýdělku, není to pravda. K infikování došlo v rámci dodavatelského řetězce, kdy výrobce chtěl do svých telefonů přidat softwarové funkce, které nejsou součástí Android Open Source Project (např. odemykání obličejem). Odeslal proto celý obraz systému třetí straně, která měla vyvinout danou funkci. A právě v této fázi měli útočníci přidat do systému také škodlivý kód. Identifikován byl dodavatel, který nese označení Yehuo nebo Blazefire. Google nezveřejnil seznam značek, které měly být tímto způsobem ohroženy během roku 2018.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz
Qualcomm přišel a vylepšenou verzí procesoru Snapdragon 855 Plus. Novinka dostává vyšší takt Prime jádra, které činí 2,96 GHz. Vylepšen byl mimo jiné také grafický výkon a rychlost čipu pro umělou inteligenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple vyšetřuje vznícení iPhonu 6 v rukou 11leté dívky Apple vyšetřuje vznícení iPhonu 6 v rukou 11leté dívky
Lithiové akumulátory jsou vrtkavé a nepříliš bezpečné, o čemž se přesvědčila i 11letá dívenka v Kalifornii. Její smartphone Apple iPhone 6 se jí totiž při používání vznítil v ruce a posléze celý shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala