Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphony mohou brzy zastarat, nahradí je chytré nositelnosti

19.6.2016, Jan Pánek, aktualita
Dnes jsou chytré telefony neoddělitelnou součásti každého dne, například německý Telecom ale tvrdí, že za několik let se na ně budou lidé dívat pouze v muzeu. Důvodem má být nástup nositelností či chytrého oblečení.
Dokážete si představit, že byste u sebe neměli chytrý telefon? Trh s chytrými telefony stále roste, telefon má stále více lidí a roste i počet lidí, kteří mají dva telefony. Momentálně táhnou spíše rozvojové země jako Indie, na vyspělých trzích jako Evropa či USA se růst mírní, telefon má již téměř každý a trh udržuje jen jejich pravidelná obměna.

Hlavním účelem telefonu je hlavně komunikace a získávání informací. Podle německého Telekomu však telefon není ideální, uživatelé jej pořád musí držet v ruce, což snižuje jeho použitelnost, pokud se druhou rukou potřebují držet třeba při stání v tramvaji. Lepším řešením mohou být různé nositelnosti nebo chytré oblečení, v těch mohou být zanedlouho zabudovány čipy pro komunikaci - například SIM karta umožňující volání a příjem dat.

Představitelka německého Telekomu zašla až tak daleko, že řekla, že za pár let se mohou děti dívat na dnešní telefony v muzeích a budou se divit, co za staromódní a pomalé zařízení jsme to používali. Přirovnala to k tomu, jak se dnešní mládež dívá na staré telefony s mechanickým vytáčením.

Za rok 2015 nejvíce táhnou chytré hodinky a náramky. Hodinek bylo celkem prodáno 31,9 milionu kusů a náramků 39,6 milionu. To je dáno hlavně cílením a cenou, zatímco hodinky mohou být velmi módní a drahé, náramky jsou často určeny pro fitness aktivity.

Největší růst se očekává u kategorie "eyewear", tedy chytrých brýlí a do budoucna chytrých čoček a u kategorie chytrého oblečení. Za rok 2015 se prodalo celkem jen půl milionu zboží tohoto typu. Největší potenciál pro normální použití má chytré oblečení. Díky novým technologiím dokonce může samo generovat elektřinu pro svůj pohon, takže bychom se mohli dočkat zařízení, která jsou energeticky nenáročná a ani se nemusí dobíjet.

Pro rok 2016 se očekává nárůst prodeje ve všech výše zmíněných oblastech nositelností. Celkově se má podle IDC prodat o 22 milionů více nositelných zařízení. Největší skok má představovat právě chytré oblečení, očekává se prodej 2,2 milionu kusů.

A vývoj pro rok 2020 ukazuje, že by se nositelnosti měly dostat do mnohem větší obliby. Celkem by se za tento rok mělo prodat přes 200 milionů nositelných zařízení, což představuje více než dvojnásobek oproti roku 2016.

V té době by největší podíl měly mít chytré hodinky s 111 miliony prodanými kusy. Na druhém místě mají být náramky s prodejem 60 milionů kusů, což je o 20 milionů více, než kolik se jich prodalo za loňský rok. Nárůst tedy není tak velký jako u jiných nositelností.

Velký nárůst prodejů se očekává u "eyewear", Celkem se má prodat 18,8 milionu přístrojů. Momentálně na trhu není moc chytrých brýlí, a pokud už nějaké objevíte, nebudou zrovna levné. Ve vývoji jsou i chytré kontaktní čočky, což by mohlo být velmi průlomové (hlavně při podvádění ve škole).

A na posledním místě v prodejnosti má být chytré oblečení s více než 15 miliony prodanými kusy. Trend je tedy jasný, ale čísla prodejnosti nenaznačují, že by nositelnosti měly nahrazovat telefony. Jejich prodeje se za rok pohybují nad hranicí jednoho milionu kusů.

Dramatické zvýšení prodejů nositelností nejspíše přijde s nějakou velkou technologickou novinkou. Tou by mohlo být například něco ve smyslu tenkého návleku na ruku, který by obsahoval displej, plnil funkce telefonu a nemusel by se dobíjet. Pokud by něco takového existovalo, vyměnili byste za to svůj chytrý telefon?

Zdroje: FoneArena, AndroidHeadlines
reklama