Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphone vybavený molekulárním senzorem otestuje potraviny i léky

17.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Changhong H2 je smartphone, který nezaujme jen svým exotickým názvem, ale především integrovaným spektrometrem. Tento senzor umožňuje rychle a jednoduše analyzovat vlastnosti potravin, tekutin, léků či lidského těla. Video uvnitř článku.
Na proběhlém veletrhu CES 2017 v Las Vegas zůstala upozaděna čínská značka Changhong, přesto její nový smartphone stojí za pozornost. Mnozí budou jistě souhlasit, že se jedná dokonce o jednu z nejzajímavějších mobilních novinek. Málokdy se totiž stane, že by nově představený telefon disponoval unikátní funkcí, kterou jsme u konkurenčních modelů zatím neviděli. Jako první na světě totiž disponuje molekulárním senzorem SCiO, který na základě vlnové délky světla určí chemické vlastnosti objektů. Jedná se o jednoduchý typ spektrometru, který se samozřejmě nevyrovná profesionálním vědeckým přístrojům, to však ani není jeho cílem.
(Zdroj obrázku: CNET.com)


Místo toho pomůže uživatelům při běžných činnostech, jako je zjištění kvality a složení potravin či nápojů, ověřit pravost léků nebo analyzovat některé vlastnosti svého těla, jako je množství tuku. V obchodě by tak neměl být problém vybrat sladké ovoce, stačí nasměřovat senzor. Podobně jednoduše lze jistit počet kalorií v určitém jídle nebo si ověřit, zda se opravdu jedná o kuřecí maso. Díky zveřejněnému SDK navíc budou moci vývojáři přidávat další aplikace, které využívají výhod molekulární analýzy. Vzpomeňme ovšem na problémy senzoru SCiO, který se objevil na Kickstarteru v roce 2014. Někteří uživatelé se nakonec objednávky nikdy nedočkali, jiní byli zklamáni výkonem zařízení. Za více než dva roky se však jistě podařilo kvalitu výrazně zlepšit, přesto se vyplatí počkat na praktické testy smartphonu.


Changhong H2 je jinak velký šestipalcový phablet s kovovým tělem, v jehož výbavě nalezneme displej o Full HD rozlišení, neupřesněný osmijádrový procesor taktovaný na 2,0 GHz, 16MPx zadní fotoaparát, čtečku otisků prstů nebo operační systém Android. Problémem by mohla být výdrž, kapacita baterie totiž činí jen 3 000 mAh. Smartphone se začne v letošním roce prodávat na čínském trhu, a to za cenu 2 999 juanů, tedy přibližně 11 000 Kč bez DPH. Později se novinka objeví také na americkém trhu, dostupnost v Evropě však zatím nebyla potvrzena.

Zdroj: Liliputing.com
reklama