Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphone používá pouze e-ink displej, vydrží nabitý 2 týdny

2.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Kingrow K1 je smartphone nejšetrnější k očím, neboť používá displej podobný papíru. Je tedy vhodný také pro čtení knih a vyznačuje se velmi dlouhou výdrží baterie. Ani přesto nepostrádá zadní fotoaparát nebo systém Android. 
Ruský Yota Phone, jehož výrobce je právě ve vážných finančních potížích, proslul použitím dvou displejů. Na přední straně se nacházel barevný LCD panel, na zádech potom displej E Ink známý ze čteček elektronických knih. Společnost Kingrow se rozhodla k ještě odvážnějšímu kroku a vytvořila smartphone spoléhající pouze na displej z elektronického inkoustu. E Ink sice zobrazuje pouze monochromaticky a vykreslování mu chvíli trvá, ale zato se může pochlubit jinými výhodami. Jako hlavní přednost výrobce uvádí ochranu očí, neboť displej neemituje škodlivé modré světlo jako panely LCD či OLED. Pouze za tmy používá E Ink displej jemné podsvícení.
 
 
S tím souvisí další přednost tohoto typu displeje, a to skvělá čitelnost na přímém slunci. Výrobce navíc použil matný povrch, který zabraňuje vzniku rušivých odrazů. E Ink navíc spotřebovává energii pouze při vykreslování obsahu, takže umožňuje výrazně prodloužit výdrž baterie. I přes spíše podprůměrnou kapacitu 3 100 mAh vydrží telefon v pohotovostním režimu více než 400 hodin, tedy přes dva týdny. Výdrž přes 20 hodin potom společnost slibuje při nepřetržitém telefonování nebo čtení elektronických knih. Právě na časté čtenáře může cílit Kingrow K1, jak zní přesné označení telefonu. Nemusí totiž s sebou nosit samostatnou čtečku e-knih. Novinku ovšem ocení třeba zaměstnanci, kteří jej mohou používat jako pracovní (sekundární) telefon.
 
Parametry zařízení odpovídají spíše low-endovým smartphonům, ale u telefonu, který stejně není vhodný pro přehrávání videa ani hraní her, to přece jen očekáváte. 5,2" displej E Ink Carta využívá rozlišení 1280 x 720 pixelů (HD) a o pohon smartphonu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P23 (MT6763T) společně s 2GB RAM. Část z 16GB vnitřního úložiště, které lze rozšířit pomocí microSD karty, zabírá operační systém Android 8.1 Oreo. Škoda, že výrobce nesáhl po novější verzi. Vzhledem k absenci barevného displeje překvapí 8MPx zadní fotoaparát, i když snímky z něj si v celé kráse prohlédnete pouze na jiném zařízení. Ve výbavě nechybí ani port USB Type-C nebo podpora Dual SIM.
 
Kingrow K1 je dostupný přes crowdfundingový portál Indiegogo, kde lze limitovaný počet kusů předobjednat za 299 dolarů (6 900 Kč bez DPH). Běžná cena smartphonu přitom činí 349 dolarů.
 
 


reklama