www.svetmobilne.cz
>
>
>

Smart uvádí EQ, přechází čistě na elektromobily

Smart uvádí EQ, přechází čistě na elektromobily
, , aktualita
Smart je první automobilkou, která přešla ze spalovacích motorů čistě jen na elektromotory. Uvádí tak nyní nové EQ fortwo coupé, EQ fortwo Cabrio a EQ forfour. Ty zajistí také pokročilé ovládání pomocí smartphonu.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Smart je známá výrobou malých vozítek, poslední dobou se jí ale moc nedařilo. Doufá ve světlejší zítřky tím, že se jako první větší (nemalosériový) výrobce aut odhodlal k plnému přechodu na elektrický pohon a po Tesle (která u EV už rovnou začala a z ničeho nepřecházela) je tak teprve druhou velkou automobilkou, která bude nabízet jen a pouze elektromobily. Do výrobního programu se tak nyní dostávají tři novinky v podobě EQ fortwo coupé, EQ fortwo Cabrio a EQ forfour.
 
Smart EQ fortwo coupé
 
Všechny tři jsou vybaveny synchronním motorem o maximálním výkonu 60 kW (82 koní) a točivém momentu až 160 Nm. Pro městské vozítko to jsou naprosto dostatečné hodnoty a dle výrobce to má základnímu dvoudvéřovému modelu stačit na akceleraci z 0 na 60 km/h za 4,8 sekundy (4,9 pro fortwo Cabrio a 5,2 pro forfour).
 
Smart EQ fortwo Cabrio
 
Zajímavostí je použití relativně malých Li-Ion akumulátorů s pouhými 17,6 kWh, což má dle výrobce stačit na ujetí 159 km dle nereálné normy NEDC. Dá se čekat, že reálnější norma WLTP bude dávat alespoň o desetinu nižší čísla a realita bude spíše někde kolem 110-120 km. Smart však říká (a má v tom pravdu), že běžný denní nájezd městských vozů je výrazně nižší, takže by to mělo pro typické využití těchto vozů naprosto dostačovat. Navíc je zde částečně autonomní řízení, které díky radaru udržuje adekvátní vzdálenost za vepředu jedoucím vozidlem a upravuje styl brzdění, čímž snižuje spotřebu a maximalizuje efektivitu rekuperace. Akumulátor je vodou chlazený, což by mělo zajistit jeho vyšší životnost.
 
Smart EQ fortwo interiér
 
Lze si zakoupit palubní 22kW nabíječku, která by měla umožnit nabití z 10 % na 80 % za méně než 40 minut. Nabíjet ale můžete klidně i pomocí klasické 230V domácí zásuvky bez wallboxu. Pak počítejte s cca 3,5 hodinami. Výrobce navíc spolupracuje se službou Plugsurfing.
 
Smart EQ forfour
 
Hodně se tu zapracovalo i na mobilní aplikaci, která dovoluje např. odemykání a zamykání vozu na dálku, také lze vůz sdílet s ostatními (car-sharing). V aplikaci si lze zvolit, kdo může auto sdílet zdarma (např. rodina), nicméně můžete tu mít i skupinu uživatelů, kteří vám budou za vůz platit a rozdělí se tak o náklady. Na podporovaných parkovištích si lze rezervovat parkování až 30 dní dopředu, aplikace pomůže s nalezením vozu i ohlášením jeho krádeže, pokud se dostane mimo vymezený prostor. Dokonce vám pomůže navrhnout, jak máte poskládat náklad do zavazadlového prostoru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala