Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Škoda Vision RS, plug-in hybrid s 245 koňmi

5.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Škoda představila na pařížském autosalonu zajímavý koncept plug-in hybridu Vision RS. Ten může dosahovat kombinovaného výkonu až 245 koní, což rozhodně není málo. A čistě na elektřinu ujede 70 kilometrů.
Automobilka Škoda se rovněž chystá na budoucnost a představuje koncept plug-in hybridního hatchbacku Vision RS, který rozhodně není jen běžným úsporným přibližovadlem. Ve skutečnosti jde o dosti rychlý hatchback (dnes bychom něco takového mohli označit za warm-hatch). Základem je tradiční přeplňovaná patnáctistovka TSI s maximálním výkonem 110 kW (150 koní). K tomu je zde ale také dosti výkonný elektromotor s výkonem 75 kW (102 koní). Výsledkem je velmi slušný kombinovaný výkon 180 kW (245 koní).
 
Škoda Vision RS
 
klikněte pro zvětšení
 
Maximální rychlost sice Škoda neuvádí, nicméně zrychlení z 0 na 100 km/h by se mělo odehrát za 7,1 sekundy. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h si pak vyžádá 8,9 sekundy. Díky solidní 13kWh baterii vůz může ujet čistě na elektřinu 70 kilometrů, což je na plug-in hybrid dosti slušné číslo. Baterii je pak možné nabít během 2,5 hodiny.
 
Škoda Vision RS
 
klikněte pro zvětšení
 
Výrobce rovněž uvádí, že emise vozu dosahují pouhých 33 gramů CO2 na 100 km, což odpovídá průměrné spotřebě 1,4 litru benzinu na 100 km. Na dlouhé trase je něco takového pochopitelně nereálné, ale pokud bude člověk jezdit krátké trasy a pravidelně dobíjet, může se dostat i níž. Samozřejmostí je i možnost rekuperace brzdné energie. Točivý moment na kola přenáší DSG převodovka.
 
Škoda Vision RS
 
klikněte pro zvětšení
 
Vision RS má rozvor 2650 milimetrů a je 4356 milimetrů dlouhý. Jeho šířka činí 1810 milimetrů a výška se pak zastavila na 1431 milimetrech. Design je hodně dynamický a využívá loga RS, která se poprvé objevila v roce 1974. Některé panely karoserie jsou z uhlíkových vláken. Sedadla jsou pak vyrobena ze 100% "veganské" umělé kůže Alcantary. Jde o koncept, takže nikoli o auto, které se bude vyrábět, má ale přesto hodně napovědět o budoucnosti automobilky a řady RS.
 
Škoda Vision RS
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama