Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Škoda představila elektrické Citigo iV

24.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
V nabídce mladoboleslavské automobilky Škoda se objevuje první elektromobil v podobě malého městského Citiga iV. Novinka nabídne vyšší výkon než benzínové verze a dojezd na jedno nabití dosahuje přes 250 km.
Mladobolevská Škoda vstupuje na trh s elektromobily malým vozem Citigo iV. To vychází ze standardního Citiga, má však pozměněné detaily designu a spalovací motor 1.0 MPI musel uvolnit místo třífázovému synchronnímu elektromotoru s permanentním neodymovým magnetem. Jeho maximální výkon dosahuje 60 kW, čímž překonává nejvýkonnější spalovací variantu o 5 kW. Mnohem větší rozdíl je však v maximu točivého momentu. Elektrické Citigo iV nabídne 210 Nm dostupný od nulových otáček, zatímco původní 1.0 MPI má jen 95 Nm.
 
Škoda Citigo iV
 
Přesnou spotřebu zatím Škoda neuvedla, měla by se ale pohybovat mezi 12 až 15 kWh na 100 km. Výhodou elektromobilu je nižší hmotnost pohonné soustavy. Motor váží sice s 54,1 kg o trochu více než tříválec s 50,5 kg, nicméně pokud se započítá převodová soustava, elektromobil vítězí se 70,4 kg proti 80,2 kg. To vše však zkazí Li-Ion akumulátor, který pojme 36,8 kWh  Jeho hmotnost totiž činí 248 kg a je umístěn pod podlahou a zadními sedadly. Pokud jde o dojezd, tak ten má činit 265 km.
 
Škoda Citigo iV
 
Pomocí domácího wallboxu lze nabít 80 % kapacity za 4 hodiny 8 minut, celá je pak nabita za 5,5 hodiny. Podporováno by ale mělo být i rychlé 40kW nabíjení. Maximální rychlost byla výrobcem omezena na 130 km/h a na stovku by mělo auto zrychlit za 12,5 sekundy. Cena vozu by se měla pohybovat pod 15 tisíci britskými librami, což odpovídá zhruba 440 tisícům Kč.  
 
Škoda Citigo iV
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama