Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Shell jde s dobou, začíná stavět nabíječky elektromobilů

20.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Shell se přizpůsobuje situaci na trhu vozidel a nespí. V Singapuru totiž začala s budováním nabíječek pro elektromobily, čímž rozšíří infrastrukturu pro tento čím dál populárnější způsob pohonu.
Ať se nám to líbí nebo ne, doba elektromobilů se přibližuje a jejich počet na silnicích pomalu stoupá. Tradiční firmy zabývající se mazivy a palivy by tak mohly v brzké době ostrouhat, pokud se nepřizpůsobí. Shell nechce nechat nic náhodě a oznámil, že v Singapuru rozšíří několik svých benzínových stanic o nabíjecí stojany pro elektromobily. První Shell Recharge už stojí v Sengkangu, do října pak bude o nabíjecí stojany rozšířeno dalších 9 stanic v zemi. To znamená, že budou na zhruba každé páté benzínce této značky v zemi.
 
Shell Recharge v Singapuru
 
Nepůjde však o nějak extrémně rychlé nabíječky, nabídnou jen standardní 50kW DC rychlonabíjení, což většinu běžných elektromobilů nabije na 80 % za zhruba půl hodiny. Cena byla stanovena na 0,55 singapurského dolaru za jednu kWh, což odpovídá zhruba 9,2 Kč. V přepočtu na cenu kWh u nás je to dost vysoká částka. Jeden km jízdy v elektromobilu by tak při spotřebě 17 kWh/100 km vyšel v přepočtu asi na 1,56 Kč. Při cenách paliv 2,25 SGD za litr benzínu by to u spalovacího auta se spotřebou 7 l/100 km bylo 2,64 Kč, takže i s takovou cenou elektřiny je zde provoz (nikoli však nutně i nákup) EV levnější.
 
Nové stanice Shellu využívají software společnosti Greenlots, kterou Shell koupil v lednu letošního roku. Dá se předpokládat, že se síť nabíječek elektromobilů rozšíří i v mnoha dalších zemích.
 
Zdroj: zdnet.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama